Licensed to USATF New Jersey Championship Meet
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/21/2013 09:35 AM
                 USATF  NJ Open & Masters Outdoor - 5/18/2013                  
                            2013 Championships Meet                            
                  Overpeck & Lionia Parks, Palisades Park, NJ                  
                                    Results                                    
 
Event 8  Women 55-59 Hammer Throw 3k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
Finals
  1 Wagner, Janet             57 Shore Athlet            30.39m      99-08 
 
Event 8  Women 70-74 Hammer Throw 3k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat             9.16m      30-01 
 
Event 101  Men 16-29 Discus Throw 2k Discus
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Abyad, George             24 Shore Athlet            51.47m     168-10 
  2 Elardo, Vincent           24 Shore Athlet            46.90m     153-10 
  3 Wagner Jr, Paul           25 Shore Athlet            46.51m     152-07 
  4 Jalallar, Tamem           19 Thrower Nati            34.83m     114-03 
  5 Keogh Jr, Robert          25 Greater Phil            34.45m     113-00 
 
Event 101  Men 30-34 Discus Throw 2k Discus
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Craig, Raffael            33 Shore Athlet            45.30m     148-07 
 
Event 101  Men 40-44 Discus Throw 2k Discus
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lattimore, Jason          40 Unattached              45.89m     150-07 
  2 Reilly, Scott             40 Red Magic Tr            41.94m     137-07 
  3 Melton, James             44 Unattached              34.26m     112-05 
 
Event 103  Men 50-54 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shalack, Theodore         50 Raritan Vall          45:35.81  
  2 Castiglioni, Charles      54 Morris Count          45:51.44  
 
Event 103  Men 65-69 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucuski, Paul             67 Unattached          1:04:48.57  
 
Event 104  Women 65-69 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Geer, Panseluta           66 Shore Athlet          33:49.5h  
 
Event 105  Men 16-29 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Luettchau II, Richard     28 Shore Athlet          23:20.3h  
 
Event 105  Men 45-49 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Soucheck, John            47 Shore Athlet          26:35.8h  
  2 Vayo, Bill                48 Shore Athlet          27:12.1h  
 
Event 105  Men 50-54 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Talcott, Dave             53 Shore Athlet          24:33.5h  
  2 Shalack, Theodore         50 Raritan Vall          39:04.5h  
 
Event 105  Men 55-59 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chelius, Timothy          56 Shore Athlet          31:02.3h  
  2 Blake, Barry              58 Shore Athlet          32:34.1h  
 
Event 105  Men 60-64 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Salvio, Ronald            64 Freehold Are          33:16.6h  
 
Event 105  Men 65-69 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fredericks, John          65 Unattached            30:24.0h  
 
Event 105  Men 70-74 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bivona, Patrick           72 Shore Athlet          34:44.3h  
  2 Bergson, Frank            74 Shore Athlet          39:49.8h  
 
Event 106  Women 14-29 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Downey, Sophia            25 Isaa (Intern          22:04.9h  
 
Event 106  Women 40-44 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Namath, Lisa              40 Shore Athlet          20:54.7h  
 
Event 107  Men 16-29 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mieu, Tony                21 Isaa (Intern          19:49.4h  
 
Event 107  Men 40-44 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rogers, Charles           44 Shore Athlet          17:52.7h  
 
Event 107  Men 45-49 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Crowley, Brian            48 Garmin Runne          16:32.4h  
 
Event 107  Men 50-54 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doherty, Marty            50 Garden State          17:46.5h  
  2 Castiglioni, Charles      54 Morris Count          20:44.5h  
  3 Shalack, Theodore         50 Raritan Vall          21:09.5h  
 
Event 107  Men 60-64 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wright, James             60 Shore Athlet          22:33.9h  
 
Event 107  Men 65-69 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucuski, Paul             67 Unattached            26:01.1h  
 
Event 113  Women 14-29 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Morgan, Monique           27 Unattached               13.33   3.9 
  2 Ward, Shericka            23 Unattached               14.12   3.9 
 
Event 114  Men 16-29 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Otuonye, Chukwumereije    22 Isaa (Intern           2:02.75  
  2 Pottinger, Andrew         19 Unattached             2:16.66  
  3 Mieu, Tony                21 Isaa (Intern           2:24.70  
 
Event 114  Men 35-39 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Grogan, William           38 Westchester            2:10.11  
 
Event 114  Men 40-44 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jasko, David              40 Raritan Vall           2:24.78  
 
Event 114  Men 45-49 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Peters, Robert            46 Unattached             2:36.38  
 
Event 114  Men 50-54 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Castiglioni, Charles      54 Morris Count           2:40.39  
  2 Shalack, Theodore         50 Raritan Vall           3:00.91  
 
Event 114  Men 60-64 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Frank, Arthur             61 Shore Athlet           3:28.96  
 
Event 114  Men 70-74 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Saarmann, John            70 Shore Athlet           3:18.49  
 
Event 114  Men 80-84 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Welsh, Bill               83 Central Jers           7:22.49  
 
Event 115  Women 14-29 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrews, Kristin          24 Shore Athlet           2:21.67  
  2 Green, Zafirah            23 Isaa (Intern           2:22.80  
  3 Downey, Sophia            25 Isaa (Intern           2:35.92  
 
Event 115  Women 50-54 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Butcher, Patricia         52 Unattached             2:57.08  
 
Event 115  Women 55-59 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Glassman, Wendi           57 Athena Track           3:07.19  
 
Event 116  Women 50-54 80 Meter Hurdles 30"
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl     51 Bohemia Trac             15.28   1.8 
 
Event 119  Men 16-29 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Thompson, Kevin           26 Unattached               10.70q  2.3 
  2 Thomas, Derval            28 Unattached               10.74q  2.3 
  3 Fisher, Kelly             23 Shore Athlet             10.84q  2.3 
  4 Vergies, Daryl            23 Trenton Trac             10.97q  2.3 
  5 King, Shane               19 Unattached               11.45q  2.3 
  6 Georgiev, Nikola          16 Unattached               11.81q  2.3 
 -- Boeni, Tim                26 Shore Athlet                FS   2.3 
 
Event 119  Men 16-29 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Thompson, Kevin           26 Unattached                              
  2 Thomas, Derval            28 Unattached                              
  3 Fisher, Kelly             23 Shore Athlet                            
  4 Vergies, Daryl            23 Trenton Trac                            
  5 King, Shane               19 Unattached                              
  6 Georgiev, Nikola          16 Unattached                              
 -- Boeni, Tim                26 Shore Athlet                            
 
Event 119  Men 30-34 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
  1 Bernardo, Matt            30 Shore Athlet             11.64q  2.3 
 
Event 119  Men 30-34 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Bernardo, Matt            30 Shore Athlet                            
 
Event 119  Men 35-39 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Wheeler, Edward           36 Unattached               12.39q  2.1  2 
 
Event 119  Men 35-39 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Wheeler, Edward           36 Unattached                              
 
Event 119  Men 40-44 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Wilson, Davis             43 Roselle Rams             11.99q  2.1  2 
  2 Melton, James             44 Unattached               12.86q  2.1  2 
  3 Ash, David                42 Tnt Internat             14.25q  2.1  2 
 -- Johnson, Steven           41 Unattached                 DNF   2.1  2 
 
Event 119  Men 40-44 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Wilson, Davis             43 Roselle Rams                            
  2 Melton, James             44 Unattached                              
  3 Ash, David                42 Tnt Internat                            
 -- Johnson, Steven           41 Unattached                              
 
Event 119  Men 45-49 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Buckle, Karl              48 Unattached               11.75q  2.1  2 
  2 Watson, Michael           45 Roselle Rams             12.32q  2.1  2 
  3 Rogers, Walter            49 Unattached               13.15q  2.1  2 
 
Event 119  Men 45-49 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Buckle, Karl              48 Unattached                              
  2 Watson, Michael           45 Roselle Rams                            
  3 Rogers, Walter            49 Unattached                              
 
Event 119  Men 50-54 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Foster, Gregory           51 Shore Athlet             13.10q  2.4  3 
 
Event 119  Men 50-54 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Foster, Gregory           51 Shore Athlet                            
 
Event 119  Men 55-59 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Morrison, Mitchell        55 Unattached               13.56q  2.4  3 
  2 Mancini, Dom              58 Unattached               16.41q  2.4  3 
 
Event 119  Men 55-59 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Morrison, Mitchell        55 Unattached                              
  2 Mancini, Dom              58 Unattached                              
 
Event 119  Men 60-64 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Friedman, David           62 Shore Athlet             16.35q  1.8  4 
 
Event 119  Men 60-64 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Friedman, David           62 Shore Athlet                            
 
Event 119  Men 65-69 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Monesmith, Frederick      65 Unattached               13.73q  1.8  4 
 
Event 119  Men 65-69 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Monesmith, Frederick      65 Unattached                              
 
Event 119  Men 75-79 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Weaver, Roosevelt         76 Unattached               15.98q  1.8  4 
 
Event 119  Men 75-79 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Weaver, Roosevelt         76 Unattached                              
 
Event 119  Men 80-84 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Johnson, Alexander        80 Unattached               17.38q  1.8  4 
  2 Welsh, Bill               83 Central Jers             37.95q  1.8  4 
 
Event 119  Men 80-84 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Johnson, Alexander        80 Unattached                              
  2 Welsh, Bill               83 Central Jers                            
 
Event 123  Women 50-54 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Butcher, Patricia         52 Unattached             1:19.54  
  2 Popovitch, Cathy          51 Unattached             1:24.27  
 
Event 123  Women 70-74 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat           2:03.98  
 
Event 124  Men 16-29 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Montalvo, Javier          19 Unattached               49.39  
  2 Green, Nolan              25 QuickSilver              52.17  
  3 Pottinger, Andrew         19 Unattached               57.60  
 
Event 124  Men 30-34 400 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sharpe, Frederick         34 Unattached               50.18  
 
Event 124  Men 40-44 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lattimore, Jason          40 Unattached               55.74   2 
  2 Elliott II, Wayne         42 Unattached               56.33   2 
 
Event 124  Men 45-49 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McCarthy, John            48 Unattached               59.33   2 
  2 Peters, Robert            46 Unattached             1:02.65   2 
 
Event 124  Men 50-54 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stocking, Carl            52 Greater Phil           1:01.84   3 
 
Event 124  Men 55-59 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brzycki, Matt             56 Unattached             1:05.80   3 
  2 Mancini, Dom              58 Unattached             1:16.65   3 
 
Event 124  Men 60-64 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Zwick, Larry              61 Shore Athlet           1:11.64   4 
  2 Friedman, David           62 Shore Athlet           1:26.08   4 
 
Event 124  Men 65-69 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Perlis, Noah              65 Unattached             1:09.96   4 
  2 Indek, William            66 Shore Athlet           1:35.21   4 
 
Event 124  Men 70-74 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Saarmann, John            70 Shore Athlet           1:22.30   5 
 
Event 124  Men 80-84 400 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Johnson, Alexander        80 Unattached             1:30.64   5 
  2 Welsh, Bill               83 Central Jers           3:28.11   5 
 
Event 125  Women 14-29 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Downey, Sophia            25 Isaa (Intern           5:31.89  
 
Event 125  Women 40-44 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Found, Jennifer           42 Unattached             5:17.70  
 
Event 125  Women 50-54 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Butcher, Patricia         52 Unattached             6:09.21  
 
Event 126  Men 16-29 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mieu, Tony                21 Isaa (Intern           5:10.98  
 
Event 126  Men 45-49 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Van Langen, Nick          46 Raritan Vall           4:55.41  
 
Event 126  Men 50-54 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shalack, Theodore         50 Raritan Vall           5:35.67  
  2 Castiglioni, Charles      54 Morris Count           5:43.20  
 -- Cawley, Thomas            53 Shore Athlet               DNF  
 
Event 126  Men 55-59 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mooney, Michael           57 Shore Athlet           4:43.91  
 
Event 127  Women 14-29 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Williams, Amber           29 Shore Athlet             24.64   NWI 
  2 Green, Zafirah            23 Isaa (Intern             25.54   NWI 
  3 Kidd, Tema                20 Isaa (Intern             27.94   NWI 
 
Event 127  Women 30-34 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Padilla, Antoinette       31 Unattached               25.94   NWI 
 
Event 127  Women 50-54 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Butcher, Patricia         52 Unattached               34.16   NWI  2 
  2 Popovitch, Cathy          51 Unattached               36.65   NWI  2 
 
Event 127  Women 70-74 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat             52.83   NWI  2 
 
Event 128  Men 16-29 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Thompson, Kevin           26 Unattached               21.44   NWI  1 
  2 Fisher, Kelly             23 Shore Athlet             21.64   NWI  1 
  3 Thomas, Derval            28 Unattached               22.04   NWI  1 
  4 Montalvo, Javier          19 Unattached               22.24   NWI  1 
  5 Vergies, Daryl            23 Trenton Trac             22.56   NWI  2 
  6 Green, Nolan              25 QuickSilver              22.84   NWI  1 
  7 King, Shane               19 Unattached               23.48   NWI  2 
  8 Georgiev, Nikola          16 Unattached               24.24   NWI  2 
 
Event 128  Men 30-34 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Bernardo, Matt            30 Shore Athlet             24.16   NWI  2 
 
Event 128  Men 40-44 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jasko, David              40 Raritan Vall             26.99   NWI  4 
  2 Zaremba, Lance            42 Unattached               29.36   NWI  3 
  3 Ash, David                42 Tnt Internat             30.54   NWI  4 
 
Event 128  Men 45-49 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Buckle, Karl              48 Unattached               24.86   NWI  3 
  2 McCarthy, John            48 Unattached               26.04   NWI  3 
  3 Rogers, Walter            49 Unattached               28.47   NWI  4 
 
Event 128  Men 50-54 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Paolazzi, Nick            53 North Jersey             27.55   NWI  5 
  2 Stocking, Carl            52 Greater Phil             28.29   NWI  5 
 
Event 128  Men 55-59 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Brzycki, Matt             56 Unattached               29.80   NWI  5 
 
Event 128  Men 60-64 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Friedman, David           62 Shore Athlet             38.08   NWI  6 
 
Event 128  Men 65-69 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Perlis, Noah              65 Unattached               30.02   NWI  6 
  2 Indek, William            66 Shore Athlet             39.04   NWI  6 
 
Event 128  Men 70-74 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Lebel, Jacques            71 Unattached               36.20   NWI  7 
 
Event 128  Men 80-84 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Johnson, Alexander        80 Unattached               36.19   NWI  7 
  2 Welsh, Bill               83 Central Jers           1:26.89   NWI  7 
 
Event 135  Men 50-54 Shot Put 6k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ellis, Ross               51 Greater Phil             9.65m   31-08.00 
  2 Bischof, Ralph            54 Unattached               8.82m   28-11.25 
 
Event 135  Men 55-59 Shot Put 6k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cestero, Al               59 Shore Athlet             7.76m   25-05.50 
 
Event 136  Men 60-64 Hammer Throw 5k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kalnas, Michael           62 Unattached              24.81m      81-05 
 
Event 136  Men 65-69 Hammer Throw 5k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Monesmith, Frederick      65 Unattached              29.57m      97-00 
 
Event 141  Men 70-74 Javelin Throw 500G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lebel, Jacques            71 Unattached              27.96m      91-09 
  2 Kochman, George           72 Shore Athlet            10.25m      33-07 
 
Event 141  Men 80-84 Javelin Throw 500G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Welsh, Bill               83 Central Jers             8.73m      28-08 
 
Event 142  Women 70-74 Javelin Throw 400G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat             9.28m      30-05 
 
Event 143  Men 60-64 Shot Put 5k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kalnas, Michael           62 Unattached              10.94m   35-10.75 
 
Event 143  Men 65-69 Shot Put 5k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Roll Jr, Charles          66 Shore Athlet            14.79m   48-06.25 
  2 Monesmith, Frederick      65 Unattached              11.49m   37-08.50 
 
Event 145  Men 80-84 Long Jump
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Welsh, Bill               83 Central Jers             1.00m   NWI   3-03.50 
 
Event 146  Men 16-29 Hammer Throw 16lb
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Keogh Jr, Robert          25 Greater Phil            61.85m     202-11 
  2 Wagner Jr, Paul           25 Shore Athlet            61.22m     200-10 
  3 Elardo, Vincent           24 Shore Athlet            54.33m     178-03 
 
Event 146  Men 50-99 Hammer Throw 16lb
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bersch, Michael           53 Shore Athlet            38.38m     125-11 
 
Event 147  Men 50-54 Javelin Throw 700G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Biagioni, Remo            53 New Jersey S            40.95m     134-04 
  2 Paolazzi, Nick            53 North Jersey            28.76m      94-04 
  3 Bischof, Ralph            54 Unattached              23.10m      75-09 
  4 Kominkiewicz, Scott       50 Unattached              19.45m      63-10 
 
Event 148  Women 14-29 Shot Put 4K
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Duran, Alina              23 Shore Athlet            11.20m   36-09.00 
  2 Wagner, Joan              20 Shore Athlet            10.98m   36-00.25 
 
Event 148  Women 45-49 Shot Put 4K
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Duncan, Lesley            49 New Jersey S             8.63m   28-03.75 
 
Event 149  Women 70-74 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat             0.95m    3-01.25 
 
Event 150  Men 16-29 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Eusebio, Ernest           20 Unattached               1.65m    5-05.00 
 
Event 150  Men 30-34 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Craig, Raffael            33 Shore Athlet             1.93m    6-04.00 
 
Event 150  Men 40-44 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lattimore, Jason          40 Unattached               1.75m    5-08.75 
  2 Wilson, Davis             43 Roselle Rams             1.65m    5-05.00 
 
Event 150  Men 45-49 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hawke, Karl               47 Unattached               1.70m    5-07.00 
 
Event 150  Men 50-54 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Foster, Gregory           51 Shore Athlet             1.30m    4-03.25 
 
Event 150  Men 55-59 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cestero, Al               59 Shore Athlet             1.25m    4-01.25 
 -- Allen, Charles            56 Unattached                  NH            
 
Event 150  Men 60-64 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Black, Ivan               64 Unattached               1.30m    4-03.25 
  2 Friedman, David           62 Shore Athlet             1.00m    3-03.25 
 
Event 150  Men 65-69 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Monesmith, Frederick      65 Unattached               1.30m    4-03.25 
 
Event 150  Men 70-74 High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Counihan, Gerald          74 New York Ath             1.20m    3-11.25 
  2 Kochman, George           72 Shore Athlet             0.95m    3-01.25 
 
Event 151  Men 50-54 Hammer Throw 6k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bersch, Michael           53 Shore Athlet            38.02m     124-09 
 
Event 154  Men 16-29 Shot Put 16lb
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Elardo, Vincent           24 Shore Athlet            18.17m   59-07.50 
  2 Abyad, George             24 Shore Athlet            13.94m   45-09.00 
  3 Wagner Jr, Paul           25 Shore Athlet            13.70m   44-11.50 
  4 Keogh Jr, Robert          25 Greater Phil            12.13m   39-09.75 
  5 Jalallar, Tamem           19 Thrower Nati            11.81m   38-09.00 
 
Event 154  Men 40-44 Shot Put 16lb
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lattimore, Jason          40 Unattached              11.94m   39-02.25 
  2 Reilly, Scott             40 Red Magic Tr            11.67m   38-03.50 
  3 Melton, James             44 Unattached               9.24m   30-03.75 
 
Event 155  Men 50-54 Discus Throw 1.5k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ellis, Ross               51 Greater Phil            39.12m     128-04 
  2 Biagioni, Remo            53 New Jersey S            36.10m     118-05 
  3 Bischof, Ralph            54 Unattached              22.77m      74-08 
 
Event 155  Men 55-59 Discus Throw 1.5k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Moore, Michael            57 Unattached              34.65m     113-08 
  2 Yovane, Gregory           56 Unattached              33.66m     110-05 
 
Event 156  Men 60-64 Javelin Throw 600G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Miller, Gregg             64 Unattached              38.52m     126-04 
 
Event 156  Men 65-69 Javelin Throw 600G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Monesmith, Frederick      65 Unattached              34.97m     114-09 
 
Event 157  Women 45-49 Javelin Throw 600G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Duncan, Lesley            49 New Jersey S            26.12m      85-08 
 
Event 158  Women 14-29 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Anderson, Racquel         26 Unattached               6.06m   NWI  19-10.75 
 
Event 158  Women 50-54 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Senn-Griffiths, Caryl     51 Bohemia Trac             3.94m   NWI  12-11.25 
 
Event 158  Women 70-74 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat             2.08m   NWI   6-10.00 
 
Event 159  Men 16-29 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Boeni, Tim                26 Shore Athlet             7.32m   NWI  24-00.25 
  2 King, Shane               19 Unattached               6.31m   NWI  20-08.50 
 
Event 159  Men 35-39 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Wheeler, Edward           36 Unattached               5.99m   NWI  19-08.00 
  2 Kortequee, Tamba          35 Unattached               5.66m   NWI  18-07.00 
 
Event 159  Men 40-44 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Melton, James             44 Unattached               4.60m   NWI  15-01.25 
 
Event 159  Men 45-49 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Watson, Michael           45 Roselle Rams             4.80m   NWI  15-09.00 
 
Event 159  Men 50-54 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Foster, Gregory           51 Shore Athlet             5.05m   NWI  16-07.00 
  2 Paolazzi, Nick            53 North Jersey             4.10m   NWI  13-05.50 
 
Event 159  Men 55-59 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Cestero, Al               59 Shore Athlet             4.23m   NWI  13-10.50 
 
Event 159  Men 60-64 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Black, Ivan               64 Unattached               3.80m   NWI  12-05.75 
  2 Friedman, David           62 Shore Athlet             3.08m   NWI  10-01.25 
 
Event 159  Men 65-69 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Monesmith, Frederick      65 Unattached               4.15m   NWI  13-07.50 
 
Event 159  Men 70-74 Long Jump 6M+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kochman, George           72 Shore Athlet             1.90m   NWI   6-03.00 
 
Event 160  Men 80-84 Hammer Throw 4k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Welsh, Bill               83 Central Jers             9.84m      32-03 
 
Event 161  Women 14-29 Hammer Throw 4k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Duran, Alina              23 Shore Athlet            55.55m     182-03 
  2 Galarza, Sylvia           27 Shore Athlet            46.77m     153-05 
  3 Wagner, Joan              20 Shore Athlet            37.74m     123-10 
  4 Liles, Natalie            17 Next Dimensi            28.01m      91-11 
 
Event 161  Women 35-39 Hammer Throw 4k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Coleman, Marilyn          38 Shore Athlet            41.20m     135-02 
 
Event 162  Men 80-84 Shot Put 3k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Welsh, Bill               83 Central Jers             5.12m   16-09.75 
 
Event 163  Women 70-74 Shot Put 3k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat             4.93m   16-02.25 
 
Event 164  Men 16-29 Javelin Throw 800G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Peck, Marc                23 Unattached              58.19m     190-11 
  2 Burk, Stephen             19 Unattached              56.97m     186-11 
 
Event 164  Men 30-34 Javelin Throw 800G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nagakubo, Takashi         33 Unattached              55.96m     183-07 
  2 Craig, Raffael            33 Shore Athlet            53.54m     175-08 
 
Event 164  Men 40-44 Javelin Throw 800G
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ash, David                42 Tnt Internat            26.25m      86-01 
 
Event 168  Men 70-74 Shot Put 4k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lebel, Jacques            71 Unattached              10.43m   34-02.75 
  2 Kalnas, Joseph            70 Unattached               7.97m   26-01.75 
  3 Kochman, George           72 Shore Athlet             6.61m   21-08.25 
 
Event 170  Men 16-29 Pole Vault 3.75m+
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Van Leeuwen, Craig        25 Unattached               5.18m   17-00.00 
 -- Roberti, Mike             27 Unattached                  NH            
 
Event 170  Men 40-44 Pole Vault 3.75m+
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cortazzo, Mark            44 Unattached               3.81m   12-06.00 
 
Event 170  Men 50-54 Pole Vault 3.75m+
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bradley Sr, Alfred        53 Unattached               3.05m   10-00.00 
 
Event 170  Men 70-74 Pole Vault 3.75m+
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Counihan, Gerald          74 New York Ath             2.14m    7-00.25 
 
Event 171  Men 60-64 Discus Throw 1k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kalnas, Michael           62 Unattached              25.76m      84-06 
 
Event 171  Men 65-69 Discus Throw 1k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Monesmith, Frederick      65 Unattached              39.16m     128-06 
 
Event 171  Men 70-74 Discus Throw 1k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lebel, Jacques            71 Unattached              30.32m      99-06 
  2 Kochman, George           72 Shore Athlet            17.70m      58-01 
 
Event 171  Men 75-79 Discus Throw 1k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Van Put, Russell          75 Unattached              27.19m      89-02 
 
Event 171  Men 80-84 Discus Throw 1k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Welsh, Bill               83 Central Jers             9.84m      32-03 
 
Event 172  Women 14-29 Discus Throw 1k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Galarza, Sylvia           27 Shore Athlet            49.31m     161-09 
  2 Wagner, Joan              20 Shore Athlet            33.33m     109-04 
 
Event 172  Women 45-49 Discus Throw 1k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Duncan, Lesley            49 New Jersey S            24.30m      79-09 
 
Event 172  Women 55-59 Discus Throw 1k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Wagner, Janet             57 Shore Athlet            20.74m      68-00 
 
Event 172  Women 70-74 Discus Throw 1k
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat             9.27m      30-05 
 
Event 174  Women 70-74 Triple Jump 12m+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat             4.67m   NWI  15-04.00 
 
Event 175  Men 35-39 Triple Jump 12m+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kortequee, Tamba          35 Unattached              12.73m   NWI  41-09.25 
 
Event 175  Men 50-54 Triple Jump 12m+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Foster, Gregory           51 Shore Athlet            10.69m   NWI  35-01.00 
 
Event 175  Men 55-59 Triple Jump 12m+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Cestero, Al               59 Shore Athlet             7.52m   NWI  24-08.25 
 
Event 175  Men 60-64 Triple Jump 12m+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Black, Ivan               64 Unattached               9.06m   NWI  29-08.75 
  2 Friedman, David           62 Shore Athlet             6.26m   NWI  20-06.50 
 
Event 175  Men 65-69 Triple Jump 12m+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Monesmith, Frederick      65 Unattached               7.32m   NWI  24-00.25 
 
Event 175  Men 70-74 Triple Jump 12m+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kochman, George           72 Shore Athlet             3.89m   NWI  12-09.25 
 
Event 175  Men 80-84 Triple Jump 12m+
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Welsh, Bill               83 Central Jers             2.31m   NWI   7-07.00 
 
Event 179  Men 30-94 100 Meter Hurdles
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Foster, Gregory           51 Shore Athlet             18.99   2.6  2 
  2 Monesmith, Frederick      65 Unattached               19.62   2.1  1 
  3 Black, Ivan               64 Unattached               20.91   2.1  1 
 -- Friedman, David           62 Shore Athlet               DNF   2.1  1 
 
Event 180  Women 14-29 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Green, Zafirah            23 Isaa (Intern             12.77   2.3 
 
Event 180  Women 30-34 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Padilla, Antoinette       31 Unattached               12.48   2.3 
 
Event 180  Women 50-54 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Popovitch, Cathy          51 Unattached               17.37   1.5  2 
 
Event 180  Women 70-74 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Simpson, Jane             72 Tnt Internat             23.19   1.5  2 
 
Event 304  Men 60-64 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Black, Ivan               64 Unattached             1:01.97  
  2 Friedman, David           62 Shore Athlet           1:31.33  
 
Event 307  Men 16-29 Hammer Throw 12lb - Exhib
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Mani, Jabari              17 Next Dimensi            36.94m     121-02 
  2 Silverstein, Michael      16 Next Dimensi            35.78m     117-05