Licensed to USATF New Jersey Championship Meet
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/15/2011 05:32 PM
             USATF East Region and NJ Open Champs '11 - 5/28/2011              
                               Rowan University                                
                                 Glassboro, NJ                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Perrella, Jeff               07 Garden State                31:02.75    5   
  2 Morgan, Timothy              07 Garden State                33:57.21    3   
  3 Anis, Michael                07 Garden State     33:31.00   34:17.13    2   
  4 Wright, Brent                08 Greater Phil                34:51.95    1   
  5 Bonica, Steve                07 Garden State                38:38.91  
 
Event 2  Women 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Motyka, Kristi               08 Colonial Tra     41:07.08   41:41.38    5   
 -- Galloway, Marisa             06 Central Park                     DNF  
 -- Dunn, Angela                 07 unattached       40:22.48        DNF  
 
Event 3  Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 07 Shore Athletic Club  'A'                                    42.12    5   
  2 07 Garden State Track Club  'A'                                46.24    3   
 
Event 5  Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 06 Zenith Velocity  'A'                                      8:26.13    5   
  2 07 Garden State Track Club  'A'                              8:46.11    3   
 
Event 7  Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Berger, Dominic              10 Potomac Vall        13.43      13.95  -2.5  1   5   
  2 Morris, Jermaine             06 Zenith Veloc                   14.46  -2.5  1   3   
  3 Davis, Ken                   07 Shore Athlet        14.40      14.57  -2.5  1   1.50
  3 Lathan, Harold               07 Shore Athlet        13.80      14.57  -2.6  2   1.50
  5 Queen, Carrington            06 Zenith Veloc        13.96      14.79  -2.6  2 
  6 Louis, Josue                 07 Shore Athlet        14.55      15.09  -2.5  1 
  7 Harvey, Shane                07 unattached          14.95      15.22  -2.5  1 
  8 Sutherland, Craig            06 Central Park        15.57      15.34  -2.5  1 
  9 Broussard, Alan              07 Garden State        14.80      15.94  -2.6  2 
 10 Symbleme, Stefan             07 Garden State                   19.43  -2.6  2 
 
Event 8  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Garner, April                02 NE Unattached       13.21      13.35  -2.0   5   
  2 Miller, Heather              06 Central Park        14.50      14.90  -2.0   3   
  3 Salke, Katherine             07 Shore Athlet        14.49      15.08  -2.0   2   
  4 Di Luca, Tara                06 MAC Una             14.44      15.68  -2.0   1   
  5 Byers, Trace                 06 Central Park                   15.73  -2.0 
  6 Ingram, Bridgette            06 MAC Una                        15.97  -2.0 
  7 Cooke, Jessica               07 Shore Athlet        15.30      16.03  -2.0 
 
Event 9  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Meyer, Lucas                 02 Boston Athle      8:46.53    9:14.20    5   
  2 Anis, Michael                07 Garden State     10:08.79   10:40.81    3   
  3 Teichmann, Daniel            07 Garden State                11:10.94    2   
  4 Jaquez, John                 07 Garden State                11:56.60    1   
  5 Hewitt, Jason                08 Mid-A Unattac               12:05.34  
  6 Landry, Andrew               05 ConnQuest                   12:27.87  
  7 Martins, Joshua              07 unattached                  12:39.89  
 -- Miller, Randall              07 Fleet Feet/E                     DNF  
 
Event 10  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Liebrecht, Alma              06 Central Park                12:12.77    5   
  2 Ferreira, Alexandra          07 unattached                  16:51.23    3   
 
Event 11  Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas, Lindsay              07 Shore Athlet      4:49.00    4:58.25    5   
  2 Downey, Sophia               08 Colonial Tra      5:16.82    5:18.95    3   
  3 Klein-Cloud, Avery           08 Colonial Tra      5:11.50    5:20.92    2   
  4 Burger, Audrey               08 Mid-A Unattac     4:56.00    5:28.67    1   
 
Event 12  Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Santana, Alfredo             08 Mid-A Unattac     3:55.80    4:02.04    5   
  2 Pierce, Michael              08 Mid-A Unattac     3:55.57    4:02.93    3   
  3 Perrella, Jeff               07 Garden State                 4:03.93    2   
  4 Schneider, Chris             07 Garden State                 4:13.96    1   
  5 Prince, Hugh                 08 Colonial Tra      4:08.65    4:14.83  
  6 Ramirez, Larry               07 Shore Athlet      3:59.00    4:17.07  
  7 Cawley, Thomas               07 Shore Athlet                 4:17.57  
  8 Flores, Edsel                07 Garden State                 4:29.26  
  9 Morales, Anthony             07 Garden State                 4:39.22  
 10 Turdo, Brian                 07 unattached                   4:40.81  
 11 Truitt, Darrell              07 unattached                   4:43.42  
 12 Shields, Charles             08 Greater Phil      4:50.00    4:47.32  
 13 Gigliotti, Marcus            07 Garden State                 5:01.13  
 14 Fleming, Lance               06 Zenith Veloc                 5:21.16  
 15 DiGiacomo, Rich              08 Greater Phil                 5:23.19  
 
Event 13  Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dumpson, Nicole              06 MAC Una             57.10    1:00.24    5   
  2 Thorpe, Keishia              10 PV Unattached     1:00.10    1:01.43    3   
  3 Daley, Lisa                  06 Central Park                 1:05.99    2   
  4 Nkrumah, Alexandra           06 Central Park                 1:10.47    1   
  5 Clark, Deanna                06 Central Park      1:13.13    1:12.50  
 
Event 14  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Durham, Adam                 10 PV Unattached       50.15      51.52   1   5   
  2 Anderson, Keith              10 U.S. Elite I        51.48      51.88   1   3   
  3 Cumberbatch, Kelton          07 Shore Athlet        51.50      53.29   1   2   
  4 Phillip, Isaiah              06 Zenith Veloc        50.00      53.39   1   1   
  5 Thompson, Asuerus            06 Executive TC        52.80      53.47   1 
  6 Laws, Alan                   07 Shore Athlet        52.30      53.83   1 
  7 Lathan, Harold               07 Shore Athlet        52.90      54.34   1 
  8 Jones, Kyle                  08 Colonial Tra        56.85      55.59   2 
  9 Broussard, Alan              07 Garden State        55.00      57.55   2 
 10 Harvey, Shane                07 unattached          55.84      58.88   2 
 11 Toure, Ousmane               06 Central Park                   59.36   2 
 12 McNeil, Earl                 06 Zenith Veloc        58.80      59.53   2 
 13 Symbleme, Stefan             07 Garden State                 1:04.42   2 
 14 Wigfall, Lance               06 Zenith Veloc        54.00    1:20.71   1 
 
Event 15  Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Motyka, Kristi               08 Colonial Tra     19:51.79   20:59.79    5   
  2 Downey, Sophia               08 Colonial Tra     22:27.06   23:29.57    3   
 
Event 16  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Klein, Matthew               05 Pequof/Hitek     15:20.00   15:51.80    5   
  2 Anantharaman, Ashwin         07 Garden State                16:14.94    3   
  3 Lestrange, Patrick           07 Garden State                16:50.88    2   
  4 Obsuth, Michael              07 Garden State     15:50.00   17:05.30    1   
  5 Spiegel, Zach                07 Garden State                17:38.50  
  6 Mieu, Tony                   08 Colonial Tra     18:49.89   19:17.54  
  7 Bonica, Steve                07 Garden State                19:29.02  
 
Event 17  Women 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Williams, Amber              07 unattached                     55.82   2   5   
  2 Walles, Maurelhena           07 Shore Athlet        57.97      57.46   1   3   
  3 Green, Zafirah               08 Colonial Tra      1:00.84      57.83   2   2   
  4 Thomas, Lindsay              07 Shore Athlet        59.90      58.80   1   1   
  5 Henkel, Lauren               07 Shore Athlet        58.90    1:00.43   1 
  6 Ingram, Ataysia              07 Garden State                 1:04.78   2 
  7 Dickson-Taylor, Paula        07 unattached        1:09.60    1:09.11   1 
  8 Soto, Melinda                11 Penn Hills E                 1:13.02   2 
  9 McArthur, Kimberly           10 PV Unattached                1:26.00   2 
 -- Bost, Ruby                   13 NC Unattached     1:00.87     X58.24   1 
 
Event 18  Men 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gordon, Lalonde              06 Zenith Veloc        46.22      46.04   1   5   
  2 Lewis, Marvin                07 Shore Athlet        46.73      46.53   1   3   
  3 Campbell, Anthony            06 Zenith Veloc        47.90      49.17   1   2   
  4 Davis, Chris                 06 Gotham Spark        48.80      50.32   1   1   
  5 Crichlow, Adrian             06 Central Park                   50.65   3 
  6 Lobban, Michael              07 unattached       51:00.00      51.26   3 
  7 Mortel, Reginald             06 Zenith Veloc        48.24      51.47   1 
  8 Cappello, Casey              08 Mid-A Unattac       49.60      51.89   1 
  9 Harris, Anthony              07 unattached                     52.09   3 
 10 Williams, Robert             08 Colonial Tra        50.31      52.14   2 
 11 Brody-Carney, Mason          04 Cornell Trac        52.83      53.03   2 
 12 Ellis, Marlon-Andrew         06 MAC Una                        53.97   3 
 13 Gray, Malcom                 06 Gotham Spark        54.58      55.22   2 
 14 Strimel, Craig               08 Greater Phil        57.20      56.59   2 
 15 Thomas, Anthony              07 Shore Athlet                   56.67   3 
 16 Rash, Bruce                  08 Greater Phil        57.29      57.49   2 
 
Event 19  Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 DuPaul, Mike                 05 ConnQuest         1:56.00    1:55.39   1   5   
  2 Brown, Michael               06 Zenith Veloc      1:54.90    1:56.26   1   3   
  3 Stewart, Stephen             02 New Balance       1:55.86    1:57.19   1   2   
  4 Pierce, Michael              08 Mid-A Unattac     1:56.97    1:59.32   1   1   
  5 Mainwaring, Philip           02 New Balance       2:03.32    2:00.12   2 
  6 Thomas, Vincent              06 Zenith Veloc                 2:01.33   2 
  7 Prince, Hugh                 08 Colonial Tra      1:55.22    2:01.44   1 
  8 Bender, Shawn                07 Shore Athlet      1:55.40    2:03.16   1 
  9 Brown, Dave                  08 Greater Phil      2:00.00    2:04.18   1 
 10 Flyer, Kyle                  07 Garden State      2:04.00    2:06.19   2 
 11 Francois, Wismith            07 Garden State                 2:13.18   2 
 12 Truitt, Darrell              07 unattached                   2:21.47   2 
 
Event 20  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Henkel, Lauren               07 Shore Athlet      2:13.63    2:18.05    5   
  2 Klein-Cloud, Avery           08 Colonial Tra      2:32.80    2:42.63    3   
 
Event 21  Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Thompson, Kevin              07 Shore Athlet        21.39      21.50  -0.5  1   5   
  2 Wesley, Cyrus                06 Zenith Veloc        21.10      21.78  -0.5  1   3   
  3 Roberts, Jamal               07 Shore Athlet        21.52      22.02  -0.5  1   2   
  4 Agyapong, Ashhad             07 Shore Athlet        20.99      22.18  -0.5  1   1   
  5 Williams, Paul               06 Zenith Veloc        21.49      22.60  -0.5  1 
  6 Hanson, Dwayne               59 LI Unattached       21.82      22.77  -0.5  1 
  7 Queen, Carrington            06 Zenith Veloc                   22.85  -0.9  4 
  8 Phillip, Isaiah              06 Zenith Veloc                   22.91  -1.5  3 
  9 Williams, Robert             08 Colonial Tra        22.47      22.94  -1.6  2 
 10 Carr, Chris                  05 ConnQuest           22.80      22.98  -1.6  2 
 11 McNeil, Jason                06 Zenith Veloc        22.50      23.23  -1.6  2 
 12 Jackson, Jonathan            06 Gotham Spark        22.90      23.26  -1.6  2 
 13 Mickens, Darnelle            59 LI Unattached       21.52      23.30  -0.5  1 
 14 Benedict, Steven             07 Shore Athlet        22.41      23.46  -1.6  2 
 15 Pittman, Lyndell             06 Synergy Trac                   23.68  -1.5  3 
 16 Bernardo, Matt               07 Shore Athlet        22.80      23.93  -1.6  2 
 17 Lobban, Michael              07 unattached          22.00      24.01  -0.5  1 
 18 Webb, Tyrie                  07 Shore Athlet                   24.14  -0.9  4 
 19 McNeil, Earl                 06 Zenith Veloc                   24.21  -0.9  4 
 20 Griffith, Kelvin             06 Gotham Spark        24.24      24.41  -1.5  3 
 21 Barnes, Ahmand               07 Garden State        24.50      24.58  -1.5  3 
 22 Hawkes, Aaron                06 MAC Una             24.05      25.44  -1.6  2 
 23 Thomas, Anthony              07 Shore Athlet                   26.28  -0.9  4 
 24 Gray, Malcom                 06 Gotham Spark        24.54      26.29  -1.5  3 
 -- Davis, Chris                 06 Gotham Spark        22.50        DNF  -1.6  2 
 
Event 22  Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Henderson, Renee             07 unattached          25.31      25.95  -1.1  2   5   
  2 Miller, Heather              06 Central Park        24.90      26.09  -0.6  1   3   
  3 Daley, Lisa                  06 Central Park        25.20      26.57  -0.6  1   2   
  4 Green, Zafirah               08 Colonial Tra        25.82      26.71  -1.1  2   1   
  5 Wooten, Yasmin               08 Colonial Tra        27.74      27.21  -1.1  2 
  6 Thomas, Lindsay              07 Shore Athlet                   27.31  -1.1  3 
  6 Cain, June                   08 Colonial Tra        27.23      27.31  -1.1  2 
 -- Smith, Rachelle              12 VA Unattached       22.87     X23.69  -0.6  1 
 
Event 23  Men 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gigliotti, Marcus            07 Garden State                24:41.28    4   
  1 Luettchau, Richard           07 Shore Athlet     22:18.00   24:41.28    4   
  3 Soucheck, John               07 Shore Athlet     25:52.00   25:49.87    2   
  4 Spiegel, Zach                07 Garden State                32:12.44    1   
 
Event 24  Women 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Geer, Panseluta              07 Shore Athlet     31:41.45   32:30.70    5   
  2 Paul, Maria                  07 Shore Athlet     32:22.00   35:49.52    3   
 
Event 25  Men 1600 Sprint Medley
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 05 ConnQuest  'A'                                            3:37.26    5   
  2 07 Garden State Track Club  'A'                              3:42.52    3   
  3 07 Shore Athletic Club  'A'                                  3:51.45    2   
 -- 06 Zenith Velocity  'A'                                           DQ   Zone Violation
 
Event 26  Women 1600 Sprint Medley
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 07 Shore Athletic Club  'A'                                  6:35.27    5   
 
Event 27  Men Distance Medley
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 07 Shore Athletic Club  'A'                                 10:57.54    5   
  2 07 Garden State Track Club  'A'                             11:09.76    3   
  3 06 Zenith Velocity  'A'                                     11:31.26    2   
  4 07 Garden State Track Club  'B'                             11:57.26    1   
 
Event 31  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Louis, Josue                 07 Shore Athlet        2.14m      2.00m    6-06.75   5   
  2 Hutcherson, Daniel           05 ConnQuest                     J2.00m    6-06.75   3   
  3 Allen, Mark                  08 Colonial Tra        1.98m      1.82m    5-11.50   2   
  4 Alexis, Jonathan             06 Zenith Veloc        1.87m     J1.82m    5-11.50   1   
  5 Hawke, Karl                  07 unattached                     1.77m    5-09.75 
  5 Barnes, Ahmand               07 Garden State        1.72m      1.77m    5-09.75 
 -- Velasquez, Anthony           07 Garden State                      NH            
 -- Symbleme, Stefan             07 Garden State                      NH            
 
Event 32  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Marks, Beth                  07 Shore Athlet        1.72m      1.70m    5-07.00   5   
  2 Cooke, Jessica               07 Shore Athlet                   1.55m    5-01.00   3   
  3 Galloway, Marisa             06 Central Park                   1.50m    4-11.00   2   
 -- Paprocki, Renee              48 AZ Unattached                 X1.34m    4-04.75 
 
Event 33  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dombrowski, Dylan            05 ConnQuest                      3.80m   12-05.50   5   
 
Event 35  Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Boeni, Tim                   07 Shore Athlet        7.82m      7.50m   NWI  24-07.25   5   
  2 Kelley, Cadeau               07 Shore Athlet        7.87m      7.36m   NWI  24-01.75   3   
  3 Thomas, Chaz                 08 Mid-A Unattac       7.58m      7.29m   NWI  23-11.00   2   
  4 Boyce, Lutalo                59 LI Unattached       7.23m      7.25m   NWI  23-09.50   1   
  5 Alexis, Jonathan             06 Zenith Veloc        7.26m      7.11m   NWI  23-04.00 
  6 Wreh, Tuan                   07 Shore Athlet                   6.94m   NWI  22-09.25 
  7 Spataro, Jaime               06 MAC Una             7.25m      6.64m   NWI  21-09.50 
  8 Louis, Josue                 07 Shore Athlet        7.40m      6.61m   NWI  21-08.25 
  9 Hamilton, Creus              06 MAC Una                        6.29m   NWI  20-07.75 
 10 Allen, Mark                  08 Colonial Tra        6.55m      6.15m   NWI  20-02.25 
 11 McNeil, Jason                06 Zenith Veloc        5.87m      5.45m   NWI  17-10.75 
 12 Barnes, Ahmand               07 Garden State        5.48m      5.40m   NWI  17-08.75 
 -- Coleman, Tomme               08 Mid-A Unattac                   FOUL                 
 
Event 36  Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Ingram, Bridgette            06 MAC Una                        5.46m   NWI  17-11.00   5   
  2 Cooke, Jessica               07 Shore Athlet        5.12m      4.92m   NWI  16-01.75   3   
  3 Walker, Consandria           02 NE Unattached                  4.77m   NWI  15-07.75   2   
 -- Paprocki, Renee              48 AZ Unattached                 X4.48m   NWI  14-08.50 
 
Event 37  Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Biehn, Sean                  07 Shore Athlet       65.37m     63.61m     208-08   5   
  2 Reid, Andre                  05 ConnQuest          58.48m     60.00m     196-10   3   
  3 Mazur, Kyle                  07 Shore Athlet                  57.42m     188-05   2   
  4 Dombrowski, Dylan            05 ConnQuest                     55.97m     183-07   1   
  5 Wright, Harrison             07 unattached         67.50m     55.62m     182-06 
  6 Zajicek, Adam                07 Shore Athlet       55.80m     50.11m     164-05 
  7 Treadwell, Robert            05 CT Unattached      51.00m     49.61m     162-09 
  8 Kapsimalis, Nicholas         08 Greater Phil       49.70m     47.45m     155-08 
  9 Stanwood, Benjamin           05 ConnQuest          45.73m     44.18m     144-11 
 10 Sileikis, Darius             05 ConnQuest                     39.41m     129-03 
 11 Dixon, John                  07 Shore Athlet       48.78m     35.81m     117-06 
 
Event 38  Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Zollman, Stephanie           06 Central Park       51.61m     51.89m     170-03   5   
  2 Austin, Jen                  07 Shore Athlet                  45.36m     148-10   3   
  3 Gellert, Anna Rose           07 unattached         34.13m     31.78m     104-03   2   
 -- Paprocki, Renee              48 AZ Unattached                X22.31m      73-02 
 
Event 39  Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sileikis, Darius             05 ConnQuest          50.00m     47.95m     157-04   5   
  2 Reynolds, Thomas             08 Mid-A Unattac      50.74m     47.31m     155-02   3   
  3 Reid, Andre                  05 ConnQuest          48.01m     45.39m     148-11   2   
  4 Wagner, Paul                 07 Shore Athlet       46.42m     44.25m     145-02   1   
  5 Buffaloe, Bryce              05 ConnQuest          46.48m     43.16m     141-07 
  6 Insingo, Vincenzo            07 Shore Athlet                  42.92m     140-10 
  7 Price, Nicholas              07 Shore Athlet                  35.99m     118-01 
  8 Pinque, Herman               07 unattached                    32.98m     108-02 
 
Event 40  Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Galarza, Sylvia              07 Shore Athlet       49.20m     47.86m     157-00   5   
  2 Beaver, Ashley               06 Central Park                  40.91m     134-03   3   
  3 Cioffi, Chelsea              07 unattached         42.06m     39.86m     130-09   2   
  4 Wagner, Joan                 07 Shore Athlet       33.40m     29.25m      95-11   1   
 
Event 41  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Reid, Andre                  05 ConnQuest          17.00m     17.93m   58-10.00   5   
  2 Langhauser, John             06 Central Park       16.73m     17.10m   56-01.25   3   
  3 Jackson, Kelly               10 PV Unattached      16.88m     16.91m   55-05.75   2   
  4 Price, Nicholas              07 Shore Athlet       18.94m     16.32m   53-06.50   1   
  5 Wagner, Paul                 07 Shore Athlet       15.78m     14.09m   46-02.75 
  6 Stanwood, Benjamin           05 ConnQuest                     12.50m   41-00.25 
  7 Pierre-Francois, Marc-Al     08 Colonial Tra       10.89m     11.12m   36-05.75 
 
Event 42  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beaver, Ashley               06 Central Park                  13.16m   43-02.25   5   
 
Event 43  Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 DiBuono, Mathew              07 Shore Athlet                  66.26m     217-05   5   
  2 Buffaloe, Bryce              05 ConnQuest          59.78m     60.86m     199-08   3   
  3 Wagner, Paul                 07 Shore Athlet       63.61m     58.86m     193-01   2   
  4 Enekwechi, Chukwuebuke       06 MAC Una             6.09m     53.11m     174-03   1   
  5 Boyukliev, Radoslav          06 MAC Una                       45.50m     149-03 
  6 Jackson, Kelly               10 PV Unattached                 45.23m     148-05 
  7 Stanwood, Benjamin           05 ConnQuest          45.09m     44.08m     144-07 
  8 Bersch, Michael              07 Shore Athlet       38.60m     34.88m     114-05 
  9 Foley, William               05 ConnQuest                     33.81m     110-11 
 10 Koumlelis, Peter             05 ConnQuest                     30.12m      98-10 
 -- Sileikis, Darius             05 ConnQuest          53.00m       FOUL            
 
Event 44  Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Harbin, Ashley               08 Mid-A Unattac      63.62m     65.62m     215-03   5   
  2 Thayer, Amy                  07 Shore Athlet       60.09m     61.16m     200-08   3   
  3 Cioffi, Chelsea              07 unattached         44.19m     40.87m     134-01   2   
  4 Beaver, Ashley               06 Central Park                  39.69m     130-02   1   
  5 Wagner, Joan                 07 Shore Athlet       34.29m     34.06m     111-09 
 
Event 45  Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Wreh, Tuan                   07 Shore Athlet       16.17m     15.73m   NWI  51-07.25   5   
  2 Hutcherson, Daniel           05 ConnQuest                     14.72m   NWI  48-03.50   3   
  3 Allen, Mark                  08 Colonial Tra       13.30m     12.79m   NWI  41-11.50   2   
  4 Alexis, Jonathan             06 Zenith Veloc                  12.52m   NWI  41-01.00   1   
  5 Symbleme, Stefan             07 Garden State                  11.57m   NWI  37-11.50 
 -- Jones, Brandon               12 VA Unattached      15.22m    X15.17m   NWI  49-09.25 
 
Event 46  Women Triple Jump
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind          
========================================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Heather              06 Central Park                  11.77mq  NWI  38-07.50 
  2 Salke, Katherine             07 Shore Athlet       10.89m     10.94mq  NWI  35-10.75 
  3 Nkrumah, Alexandra           06 Central Park                  10.00mq  NWI  32-09.75 
 
Event 46  Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
Finals
  1 Miller, Heather              06 Central Park       11.77m     11.77m   NWI  38-07.50   5   
  2 Salke, Katherine             07 Shore Athlet       10.94m     10.94m   NWI  35-10.75   3   
  3 Nkrumah, Alexandra           06 Central Park       10.00m     10.00m   NWI  32-09.75   2   
 
Event 47  Men 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Agyapong, Ashhad             07 Shore Athlet        10.36      10.75q -2.3  1 
  1 Bascom, Jeremy               06 MAC Una             10.37      10.75q -2.5  2 
  3 Thompson, Kevin              07 Shore Athlet        10.66      10.96q -2.9  4 
  4 Wesley, Cyrus                06 Zenith Veloc        10.67      11.03q -2.9  4 
  5 Morris, Jermaine             06 Zenith Veloc        10.80      11.09q -2.5  2 
  6 Williams, Paul               06 Zenith Veloc        10.93      11.12q -1.4  3 
  7 Scott, Rushane               06 Zenith Veloc                   11.22q -2.3  1 
  8 Hanson, Dwayne               59 LI Unattached       10.85      11.35q -2.3  1 
  9 Lobban, Michael              07 unattached       11:04.00      11.41  -2.5  2 
 10 Williams, Robert             08 Colonial Tra        11.26      11.44  -2.5  2 
 11 Queen, Carrington            06 Zenith Veloc        11.23      11.50  -1.4  3 
 12 Ackins, Shea                 08 Colonial Tra        10.90      11.53  -2.3  1 
 13 McGriff, Joshua              07 unattached                     11.54  -1.4  3 
 14 Fraser, Troy                 06 MAC Una             10.90      11.60  -2.5  2 
 15 Adebayo, Muktar              06 Central Park                   11.62  -2.3  1 
 16 Bernardo, Matt               07 Shore Athlet        11.20      11.63  -2.9  4 
 17 Ludwig, Rob                  10 PV Unattached                  11.64  -2.9  4 
 18 Eksin, Ceyhun                08 Greater Phil                   11.76  -2.9  4 
 19 Benedict, Steven             07 Shore Athlet                   11.79  -2.9  4 
 20 Delisle, Rawle               06 Central Park        10.76      11.85  -1.4  3 
 21 Bruce, Jelani                07 Dragons Elit                   11.89  -1.4  3 
 22 Douglas, Kevon               06 Zenith Veloc                   11.94  -2.5  2 
 23 Coleman, Kael                08 Mid-A Unattac       11.99      12.00  -2.3  1 
 24 Pates, Nick                  05 ConnQuest                      12.17  -2.9  4 
 25 Griffith, Kelvin             06 Gotham Spark                   12.52  -2.5  2 
 -- Hamilton, Creus              06 MAC Una             11.34         FS  -2.3  1 
 
Event 47  Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Bascom, Jeremy               06 MAC Una             10.75      10.60  -0.2   5   
  2 Agyapong, Ashhad             07 Shore Athlet        10.75      10.61  -0.2   3   
  3 Thompson, Kevin              07 Shore Athlet        10.96      10.69  -0.2   2   
  4 Wesley, Cyrus                06 Zenith Veloc        11.03      10.92  -0.2   1   
  5 Williams, Paul               06 Zenith Veloc        11.12      10.93  -0.2 
  6 Scott, Rushane               06 Zenith Veloc        11.22      10.94  -0.2 
  7 Morris, Jermaine             06 Zenith Veloc        11.09      11.00  -0.2 
  8 Hanson, Dwayne               59 LI Unattached       11.35      11.16  -0.2 
 
Event 48  Women 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Rachelle              12 VA Unattached       11.21     X11.52q -1.2  1 
  2 Barker, LaTrese              10 PV Unattached       11.97      12.33q -1.9  2 
  3 Thorpe, Keishia              10 PV Unattached       12.14      12.61q -1.2  1 
  4 Henderson, Renee             07 unattached          12.41      12.75q -1.9  2 
  4 Bost, Ruby                   13 NC Unattached       12.90     X12.75q -1.2  1 
  6 Henskath, Ellen              08 Colonial Tra        12.71      12.90q -1.2  1 
  7 Green, Zafirah               08 Colonial Tra        12.67      12.91q -1.9  2 
  8 Wooten, Yasmin               08 Colonial Tra        13.29      13.20q -1.9  2 
 
Event 48  Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Barker, LaTrese              10 PV Unattached       12.33      12.42  -3.2   5   
  2 Henderson, Renee             07 unattached          12.75      12.77  -3.2   3   
  3 Green, Zafirah               08 Colonial Tra        12.91      12.98  -3.2   2   
  4 Henskath, Ellen              08 Colonial Tra        12.90      13.12  -3.2   1   
  5 Wooten, Yasmin               08 Colonial Tra        13.20      13.59  -3.2 
 -- Smith, Rachelle              12 VA Unattached       11.52     X11.54  -3.2 
 
Event 54  Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 06 Zenith Velocity  'A'                                      3:27.37    5   
  2 06 Gotham Spark Athletic Club  'A'                           3:28.19    3   
  3 07 Garden State Track Club  'A'                              3:32.46    2   
  4 07 Shore Athletic Club  'A'                                  3:36.51    1   
  5 07 Garden State Track Club  'B'                              3:46.31  
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) 07 Shore Athletic Club      55        2) 06 Central Park Track Clu  39   
    3) 08 Colonial Track Club      27                                           
 
                    Men - Team Rankings - 24 Events Scored
===============================================================================
    1) 07 Shore Athletic Club      74        2) 07 Garden State Track Clu  45   
    3) 05 ConnQuest                40        4) 06 Zenith Velocity         32   
    5) 02 Boston Athletic Associa   5        5) 05 Pequof/Hitek Racing Te   5   
    5) 10 Potomac Valley Track Cl   5        8) 06 Gotham Spark Athletic    4   
    8) 08 Colonial Track Club       4       10) 06 Central Park Track Clu   3   
   10) 10 US Elite Intern'l Track   3       12) 02 New Balance Boston       2   
   13) 08 Greater Philadelphia TC   1