Licensed to New Jersey Striders Track Club, Inc.
                                       HY-TEK's Meet Manager 9/28/2010 05:45 PM
           USATF  NJ Open & Masters Outdoor - 6/18/2010 to 6/19/2010           
                            2010 Championships Meet                            
                         Ramapo College of New Jersey                          
                                    Results                                    
 
Event 8  Women 55-59 Hammer Throw 3k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Wagner, Janet             55 07 Shore Athlet       30.17m     31.41m     103-01 
 
Event 8  Women 60-64 Hammer Throw 3k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Salerno, Beverly          62 07 Fleet Feet/E       19.04m     17.90m      58-09 
 
Event 101  Men 16-29 Discus Throw 2k Discus
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Braxton, Aaron            29 07 Shore Athlet                  46.89m     153-10 
 
Event 101  Men 40-44 Discus Throw 2k Discus
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Toland, Patrick           44 10 unattached         35.88m     30.82m     101-01 
 
Event 103  Men 55-59 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Russo, Frank              58 07 Raritan Vall     42:30.00   45:00.65  
 
Event 104  Women 55-59 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Middaugh, Susan           55 07 Freehold Are                37:09.26  
 
Event 104  Women 60-64 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Geer, Panseluta           63 07 Shore Athlet     19:00.00   32:12.27  
 
Event 105  Men 16-29 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Porter-Waters, Stefan     21 08 Colonial Tra     35:12.00   43:21.21  
 
Event 105  Men 40-44 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Soucheck, John            44 07 Shore Athlet     25:27.98   25:53.00  
 
Event 105  Men 45-49 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Randall           48 07 Fleet Feet/E     33:00.00   33:21.74  
 
Event 105  Men 55-59 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Quattrocchi, Tom          59 07 Shore Athlet        30.00   32:24.31  
 
Event 105  Men 60-64 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fredericks, John          62 07 Freehold Are                33:46.71  
 -- Kantz, Marcus             64 07 Shore Athlet        32.04        DNF  
 
Event 105  Men 65-69 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eisner, Manny             69 07 Shore Athlet                32:50.66  
  2 Dubow, Joel               67 08 Philadelphia                36:01.25  
 
Event 107  Men 45-49 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Crowley, Brian            45 07 The Running      16:54.00   16:57.64  
 
Event 107  Men 50-54 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Duncker, Desmond          53 07 Fleet Feet/E     20:00.00   21:06.73  
  2 Conway, Chris             50 07 Clifton Road     20:00.00   21:56.32  
 
Event 107  Men 65-69 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Douglas            65 07 Raritan Vall     21:00.00   20:55.98  
 
Event 108  Men 16-29 3000 Meter Steeplechase 36"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gaspar, Daniel            16 Benfica                        11:09.14  
  2 Farao, Christopher        18 07 Dr. Ronald E     12:03.00   11:13.33  
  3 Martin, Michael           16 Benfica                        11:26.74  
  4 Lam, John                 17 07 McNair Acade     12:13.00   11:45.46  
 
Event 108  Men 45-49 3000 Meter Steeplechase 36"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Randall           48 07 Fleet Feet/E     12:10.00   12:38.16  
 
Event 110  Men 65-69 2000 Meter Steeplechase 30"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Douglas            65 07 Raritan Vall     10:45.00    9:21.98  
 
Event 110  Men 70-74 2000 Meter Steeplechase 30"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cordero, Joe              72 59 Bohemia Trac     11:00.00   10:51.56  
 
Event 110  Men 80-84 2000 Meter Steeplechase 30"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Welsh, Bill               80 Central Jers                   21:20.75  
 
Event 111  Women 55-59 2000 Meter Steeplechase 30"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Diver, Mary               56 06 Central Park                     DNF  
 
Event 111  Women 65-69 2000 Meter Steeplechase 30"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Simpson, Jane             69 38 Golden West      13:59.00   14:36.00  
 
Event 112  Men 16-29 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Lathan, Harold            18 59 Unattached          13.80      14.35  -0.1 
  2 Hightower, David          18 08 Unattached          14.44      14.68  -0.1 
  3 Ignaczak, Arthur          22 07 Shore Athlet        14.90      15.43  -0.1 
  5 Sheehan, Daniel           23 07 unattached          16.36      17.40  -0.1 
 
Event 112  Men 40-94 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Massillon, Jean           41 07 unattached          15.33      15.34  -0.1 
 
Event 113  Women 14-29 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Gaines, Jessie            19 07 unattached                     14.76  -0.3 
 -- Ingram, Bridgette         29 06 Lemans Track        14.48        DNF  -0.3 
 
Event 114  Men 16-29 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wolf, Adam                27 07 unattached        1:52.80    1:55.33  
  2 Walsh, Aidan              29 07 Shore Athlet                 1:58.27  
  3 Wells, Bill               25 06 Central Park      1:58.80    2:00.99  
  4 Green, Nolan              22 59 Unattached                   2:08.81  
  5 Dailey, Byron             19 08 Colonial Tra      2:01.32    2:09.13  
  6 Hawi, Edmond              20 08 Colonial Tra      2:05.75    2:09.92  
  7 Willis, Chris             19 59 Unattached                   2:12.59  
  8 Tarpley, Chris            25 59 Unattached                   2:15.05  
  9 Conway, Brendan           16 Exhibitor                       2:18.96  
 10 Farag, mahmoud            19 06 Unattached                   2:41.99  
 
Event 114  Men 35-39 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ash, David                39 08 Tnt Internat                 2:41.27  
 
Event 114  Men 40-44 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peters, Robert            43 07 unattached        2:17.00    2:18.95  
 
Event 114  Men 45-49 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zink, William             49 07 North Jersey      2:14.00    2:13.62  
  2 Scesney, James            46 07 unattached        2:20.00    2:19.40  
 
Event 114  Men 50-54 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LeBourne, Anselm          51 06 Central Park      1:59.00    2:05.26  
  2 Shields, Chuck            51 08 Greater Phil      2:14.00    2:17.94  
  3 Estok, Emil               52 07 unattached        2:23.00    2:30.00  
  4 Conway, Chris             50 07 Clifton Road      2:45.00    2:37.67  
 
Event 114  Men 55-59 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Plaster, Tony             58 07 Shore Athlet      2:16.00    2:19.24  
  2 Allen, Thomas             57 07 Clifton Road      3:10.00    3:07.84  
  3 Frank, Arthur             59 07 Shore Athlet                 3:39.88  
 
Event 114  Men 60-64 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nolan, Harold             63 07 Shore Athlet      2:20.00    2:34.04  
  2 Fish, Wayne               60 59 Unattached                   2:54.01  
 
Event 114  Men 65-69 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Saarmann, John            67 07 Shore Athlet                 2:58.14  
  2 Kuhi, John                66 07 Shore Athlet      3:01.00    3:10.78  
 
Event 115  Women 14-29 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas, Lindsay           25 07 unattached        2:10.00    2:25.45  
 
Event 115  Women 45-49 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Butcher, Patricia         49 07 North Jersey                 2:42.22  
 
Event 115  Women 50-54 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Glassman, Wendi           54 08 Greater Phil      2:45.00    2:48.77  
 
Event 115  Women 55-59 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Forde, lorne              57 59 Unattached                   2:56.67  
 
Event 115  Women 70-74 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bost, Madeline            70 07 Morris Count      4:08.00    4:11.56  
 
Event 116  Women 65-69 80 Meter Hurdles 30"
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Simpson, Jane             69 38 Golden West                    32.10  -0.1 
 
Event 118  Women 14-29 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Cain, June                21 08 Colonial Tra        13.37      13.27  -0.1 
  2 Brown, Deniece            24 08 Colonial Tra        14.13      14.06  -0.1 
  3 Fradin, Olivia            25 08 Colonial Tra                   14.12  -0.1 
 
Event 118  Women 35-39 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Dendy, Latrica            37 10 unattached                     13.02  -0.1  1 
  2 Greenfield-Webster, Ruth  39 06 Unattached          14.12      14.10   NWI  2 
  3 Prussak, Joanne           37 07 unattached          14.10      14.15   NWI  2 
 
Event 118  Women 40-44 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Roemer, Christine         44 08 Tnt Internat        15.01      14.93   0.3  3 
 
Event 118  Women 45-49 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Henderson, Renee          45 07 unattached          12.49      12.55  -0.1  1 
  2 Ostrowski, Andrea         46 06 Central Park        14.94      15.27   0.3  3 
 
Event 118  Women 65-69 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Simpson, Jane             69 38 Golden West                    22.19   0.3  3 
 
Event 119  Men 16-29 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Agyapong, Ashhad          24 07 Shore Athlet                   10.44q +0.0  2 
  2 Bascom, Jeremy            26 06 Unattached                     10.67q  0.1  1 
  3 Wesley, Cyrus             25 06 Zenith Veloc                   10.81q +0.0  2 
  4 Thompson, Kevin           23 07 Shore Athlet                   10.87q  0.1  1 
  5 Murray, Steven            24 07 unattached                     11.08q +0.0  2 
  6 Knox, Stephen             19 07 Shore Athlet                   11.21q +0.0  2 
  7 Robinson, Akeem           19 08 Colonial Tra                   11.49q +0.0  2 
  8 Cummings, Lloyd           22 59 Unattached          11.20      11.50q  0.1  1 
 
Event 119  Men 16-29 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Agyapong, Ashhad          24 07 Shore Athlet        10.44      10.40  -0.1 
  2 Thompson, Kevin           23 07 Shore Athlet        10.87      10.82  -0.1 
  3 Wesley, Cyrus             25 06 Zenith Veloc        10.81      10.99  -0.1 
  4 Murray, Steven            24 07 unattached          11.08      11.00  -0.1 
 -- Bascom, Jeremy            26 06 Unattached          10.67        DNF  -0.1 
 
Event 119  Men 30-34 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Williams, Kim             30 07 Shore Athlet                   10.79q +0.0  2 
  2 Hanson, Dwayne            30 59 Unattached                     11.19q  0.1  1 
  3 Kortequee, Tamba          32 06 Newburgh Eli                   11.96q  1.0  3 
  4 Sobers, Bruce             32 08 Colonial Tra                   12.10q  1.0  3 
 
Event 119  Men 30-34 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Williams, Kim             30 07 Shore Athlet        10.79      10.75  -0.1 
 
Event 119  Men 35-39 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Delisle, Rawle            35 06 Central Park                   10.76q  0.1  1 
  1 Prowell, Lee              35 59 Unattached                     10.76q  0.1  1 
  3 Pittman, Lyndell          38 06 Synergy Trac                   11.65q  0.1  1 
  4 Ash, David                39 08 Tnt Internat                   14.72q  1.0  3 
 
Event 119  Men 35-39 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Prowell, Lee              35 59 Unattached          10.76      10.59  -0.1 
  2 Delisle, Rawle            35 06 Central Park        10.76      11.07  -0.1 
 
Event 119  Men 50-54 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Kawahara, Yoshio          52 07 unattached                     13.10q  0.4  4 
 
Event 119  Men 55-59 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Gritz, David              57 07 unattached                     13.90q  0.4  4 
  2 Mancini, Dominick         55 59 Unattached                     15.56q  0.4  4 
 
Event 119  Men 60-64 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Smith, Kerrick            60 59 Unattached          12.70      12.97q  1.5  6 
  2 Flowers, Sakhshat         61 07 Shore Athlet                   13.84q  1.5  6 
 
Event 119  Men 65-69 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Henry, Paul               65 06 Unattached                     14.14q  1.5  6 
 
Event 119  Men 70-74 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 Boykin, John              71 59 Unattached                     14.99q  2.5  7 
  2 Hughes, Bill              72 07 Shore Athlet                   15.58q  2.5  7 
  3 Rosenthal, David          70 07 unattached                     17.90q  2.5  7 
 
Event 120  Women 30-34 400 Meter Hurdles 30"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Thorpe-Dulgarian, Treish  30 10 U.S. Elite I      1:10.00    1:02.09  
 
Event 120  Women 35-39 400 Meter Hurdles 30"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dendy, Latrica            37 10 unattached        1:01.01    1:02.16  
 
Event 120  Women 40-44 400 Meter Hurdles 30"
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Daley, Lisa               40 07 unattached                   1:07.75   2 
  2 Roemer, Christine         44 08 Tnt Internat                 1:24.11   2 
 
Event 123  Women 14-29 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 OgunMokun, Brittany       20 10 unattached          54.10      56.38  
  2 Thomas, Beaira            16 07 unattached           1.02    1:03.14  
  3 Thompson, Eboni           20 08 Colonial Tra      1:02.44    1:03.55  
  4 Knowles, Alexis           14 Exhibitor                       1:06.14  
 
Event 123  Women 30-34 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thorpe, Keishia           30 10 U.S. Elite I        56.56      57.60  
 
Event 123  Women 35-39 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walles, Maurelhena        35 07 Shore Athlet        57.72    1:00.19  
 
Event 123  Women 40-44 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Allen, Karen              41 08 Unattached                   1:09.32   2 
 
Event 123  Women 45-49 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Butcher, Patricia         49 07 North Jersey                 1:11.04   2 
  2 Ostrowski, Andrea         46 06 Central Park      1:10.00    1:11.33   2 
 
Event 124  Men 16-29 400 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lewis, Marvin             26 07 Shore Athlet        46.00      48.70  
  2 Sanderson, Adian          25 07 Shore Athlet        45.90      49.89  
  3 Lathan, Harold            18 59 Unattached                     50.73  
  4 Roberts, Jamal            19 07 Shore Athlet        48.50      51.18  
  5 Green, Nolan              22 59 Unattached                     51.65  
  6 McNeil, Jason             25 06 Zenith Veloc        50.00      52.27  
  7 Lewis, Stanley            20 59 Unattached                     56.54  
 
Event 124  Men 30-34 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sobers, Bruce             32 08 Colonial Tra        54.21      53.45   2 
 
Event 124  Men 40-44 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Zuidema, Dirk             44 07 unattached          59.84      59.11   2 
 
Event 124  Men 45-49 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Luccarelli, Philip        49 07 Shore Athlet      1:00.20    1:00.55   2 
 
Event 124  Men 50-54 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Allah, Sal                50 10 unattached                     54.13   1 
  2 Paolazzi, Nick            50 07 North Jersey      1:01.00      59.19   3 
  3 Bujalski, Phil            53 08 Unattached                   1:02.63   3 
 
Event 124  Men 55-59 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Glaspy, Archie            55 06 Unattached          55.90      56.89   3 
  2 Plaster, Tony             58 07 Shore Athlet                 1:01.31   3 
  3 Mancini, Dominick         55 59 Unattached                   1:13.72   3 
 
Event 124  Men 60-64 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Nolan, Harold             63 07 Shore Athlet                 1:08.48   3 
  2 Fusco, Ralph              64 07 unattached                   1:12.85   4 
 
Event 124  Men 65-69 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Henry, Paul               65 06 Unattached        1:05.00    1:04.56   3 
  2 Kuhi, John                66 07 Shore Athlet      1:17.60    1:20.01   4 
 
Event 124  Men 70-74 400 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Macdonald, John           73 07 Shore Athlet      7:55.00    1:14.53   4 
  2 Casazza, George           72 07 unattached                   1:28.72   4 
 
Event 125  Women 14-29 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thomas, Lindsay           25 07 unattached        4:45.00    5:14.97  
 
Event 126  Men 16-29 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Conway, Brendan           16 Exhibitor                       5:00.50  
  2 Poris, Charlie            27 07 unattached        4:45.00    5:44.98  
  3 Farag, mahmoud            19 06 Unattached                   5:53.55  
 
Event 126  Men 45-49 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Crowley, Brian            45 07 The Running       4:25.00    4:34.39  
  2 Zink, William             49 07 North Jersey      4:31.00    4:42.21  
 
Event 126  Men 50-54 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Conway, Chris             50 07 Clifton Road      5:30.00    5:23.48  
  2 Duncker, Desmond          53 07 Fleet Feet/E      5:00.00    5:31.67  
 
Event 126  Men 55-59 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allen, Thomas             57 07 Clifton Road      6:07.00    6:36.42  
 
Event 127  Women 14-29 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Thomas, Beaira            16 07 unattached          25.80      26.93   1.4  2 
  2 Thompson, Eboni           20 08 Colonial Tra        26.94      27.09   2.4  1 
  3 Cain, June                21 08 Colonial Tra        26.71      27.47   1.4  2 
  4 Wooten, Yasmin            20 08 Colonial Tra        27.40      27.65   2.4  1 
  5 Brown, Deniece            24 08 Colonial Tra        28.28      29.66   1.4  2 
  6 Fradin, Olivia            25 08 Colonial Tra                   29.99   1.4  2 
  7 Knowles, Alexis           14 Exhibitor                         30.80   1.3  3 
 
Event 127  Women 30-34 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Thorpe, Keishia           30 10 U.S. Elite I        24.70      25.11   2.4 
  2 Thorpe-Dulgarian, Treish  30 10 U.S. Elite I        26.10      26.60   2.4 
 
Event 127  Women 35-39 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Dendy, Latrica            37 10 unattached          27.12      26.39   2.4  1 
  2 Knowles, Abby             37 07 unattached          29.00      29.08   1.4  2 
 
Event 127  Women 45-49 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Henderson, Renee          45 07 unattached          25.47      25.62   2.4  1 
  2 Butcher, Patricia         49 07 North Jersey                   32.76   1.3  3 
 
Event 127  Women 65-69 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Simpson, Jane             69 38 Golden West                    52.48   1.3  3 
 
Event 128  Men 16-29 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Gordon, LaLonde           21 59 Unattached          21.21      21.44   0.4  1 
  2 Wesley, Cyrus             25 06 Zenith Veloc                   21.87   0.4  1 
  3 Murray, Steven            24 07 unattached          22.72      22.40   0.2  2 
  4 Akinnawo, Godson          23 10 U.S. Elite I        22.13      22.43   0.4  1 
  5 Dailey, Byron             19 08 Colonial Tra        23.39      23.13   0.2  2 
  6 Green, Nolan              22 59 Unattached                     23.25   0.2  2 
  7 McNeil, Jason             25 06 Zenith Veloc        22.50      23.30   0.2  2 
  8 Lewis, Stanley            20 59 Unattached                     24.84   0.2  2 
 
Event 128  Men 30-34 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Williams, Kim             30 07 Shore Athlet                   22.00   0.4  1 
  2 Benedict, Steven          31 07 Shore Athlet                   23.02   0.4  1 
  3 Hanson, Dwayne            30 59 Unattached          21.76      23.43   0.1  3 
  4 Sobers, Bruce             32 08 Colonial Tra        24.50      24.06   0.1  3 
 
Event 128  Men 35-39 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Delisle, Rawle            35 06 Central Park        22.11      22.07   0.4  1 
  2 Pittman, Lyndell          38 06 Synergy Trac        23.40      23.76   0.2  2 
 
Event 128  Men 45-49 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Luccarelli, Philip        49 07 Shore Athlet        26.40      27.00   0.1  3 
 
Event 128  Men 50-54 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Kawahara, Yoshio          52 07 unattached          26.30      26.96   0.2  4 
  2 Bujalski, Phil            53 08 Unattached                     27.30   0.2  4 
  3 Paolazzi, Nick            50 07 North Jersey        28.00      27.46   0.2  4 
 
Event 128  Men 55-59 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Glaspy, Archie            55 06 Unattached          25.60      25.47   0.2  4 
  2 Gritz, David              57 07 unattached          29.00      29.77   0.2  4 
 
Event 128  Men 60-64 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Flowers, Sakhshat         61 07 Shore Athlet        27.70      28.57   0.2  5 
 
Event 128  Men 65-69 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Henry, Paul               65 06 Unattached          29.00      29.96   0.2  5 
 
Event 128  Men 70-74 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Macdonald, John           73 07 Shore Athlet        35.00      33.35   0.2  5 
 
Event 135  Men 50-54 Shot Put 6k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Biagioni, Remo            51 07 unattached                    10.25m   33-07.50 
 
Event 135  Men 55-59 Shot Put 6k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 O'Donnell, Robert         56 08 Philadelphia       12.20m     12.77m   41-10.75 
  2 Palleschi, Hartley        55 08 Unattached         10.84m     10.18m   33-04.75 
 
Event 141  Men 70-74 Javelin Throw 500G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rosenthal, David          70 07 unattached                    22.60m      74-02 
 
Event 142  Women 60-64 Javelin Throw 400G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Salerno, Beverly          62 07 Fleet Feet/E       10.57m     10.90m      35-09 
 
Event 142  Women 65-69 Javelin Throw 400G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Simpson, Jane             69 38 Golden West                   27.40m      89-11 
 
Event 143  Men 60-64 Shot Put 5k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Roll, Charles             63 07 Shore Athlet       14.70m     14.34m   47-00.75 
 
Event 143  Men 65-69 Shot Put 5k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Falzarano, Peter          68 07 Shore Athlet                  10.12m   33-02.50 
 
Event 144  Women 65-69 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Simpson, Jane             69 38 Golden West                    2.43m  -1.2   7-11.75 
 
Event 145  Men 55-59 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Clark, Frederick          57 06 Unattached                     4.39m  -0.2  14-05.00 
  2 Palleschi, Hartley        55 08 Unattached                     3.82m  -0.6  12-06.50 
 
Event 145  Men 70-74 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Boykin, John              71 59 Unattached                     3.93m  -1.8  12-10.75 
  2 Casazza, George           72 07 unattached                     3.68m  -3.0  12-01.00 
  3 Rosenthal, David          70 07 unattached                     2.87m  -1.0   9-05.00 
 
Event 146  Men 16-29 Hammer Throw 16lb
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wagner, Paul              22 07 Shore Athlet       62.48m     59.12m     193-11 
 
Event 146  Men 40-44 Hammer Throw 16lb
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Toland, Patrick           44 10 unattached         31.24m     28.73m      94-03 
 
Event 147  Men 50-54 Javelin Throw 700G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kenny, Thomas             52 08 Philadelphia                  46.70m     153-02 
 
Event 147  Men 55-59 Javelin Throw 700G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Clark, James              56 06 Unattached         33.00m     35.45m     116-04 
  2 Palleschi, Hartley        55 08 Unattached         36.36m     35.27m     115-08 
 
Event 148  Women 14-29 Shot Put 4K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ingram, Bridgette         29 06 Lemans Track                  10.60m   34-09.50 
 
Event 151  Men 50-54 Hammer Throw 6k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bersch, Michael           50 07 Shore Athlet                  41.61m     136-06 
 
Event 152  Women 14-29 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Tomasula, Ashley          16 07 Heights Unli                   3.50m   11-05.75 
  2 Knierim, Jessica          17 07 Heights Unli                   3.35m   10-11.75 
  3 Muhaw, Kirsten            17 07 unattached                    J3.35m   10-11.75 
  4 Zummo, Megan              16 07 unattached                     2.90m    9-06.25 
  5 Loranger, Monica          18 07 unattached                    J2.90m    9-06.25 
  6 Papa, Brittany            15 07 Heights Unli                  J2.90m    9-06.25 
 -- Sinclair, Mary            15 10 unattached                        NH            
 -- Schmidt, Chelsey          18 07 unattached                        NH            
 
Event 153  Men 16-29 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hoey, Bradford            17 07 Apex Vaultin                   4.10m   13-05.25 
  2 Steele, Chris             18 07 Shore Athlet                   3.80m   12-05.50 
  3 Davenport, Dan            19 07 unattached                    J3.80m   12-05.50 
  4 Held, Joshua              16 Exhibitor                         3.50m   11-05.75 
 
Event 154  Men 16-29 Shot Put 16lb
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Porter-Waters, Stefan     21 08 Colonial Tra       10.11m     11.14m   36-06.75 
 
Event 154  Men 40-44 Shot Put 16lb
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Toland, Patrick           44 10 unattached         11.20m     11.80m   38-08.75 
 
Event 155  Men 55-59 Discus Throw 1.5k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Finnegan, John            55 07 Shore Athlet                  36.33m     119-02 
 
Event 156  Men 65-69 Javelin Throw 600G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Foster, Ronald            69 07 Fleet Feet/E                  37.10m     121-09 
 
Event 158  Women 14-29 Long Jump 6M+
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Marshall, Shameka         26 07 Shore Athlet        6.36m      6.06m   0.5  19-10.75 
  2 Wisse, Shaye              14 06 Unattached                     4.92m  -0.8  16-01.75 
  3 Wooten, Yasmin            20 08 Colonial Tra        4.21m      4.27m  -0.6  14-00.25 
 
Event 159  Men 16-29 Long Jump 6M+
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Kelley, Cadeau            24 07 Shore Athlet        7.87m      7.39m   0.3  24-03.00 
  2 Akinnawo, Godson          23 10 U.S. Elite I       24.20m      6.87m   0.8  22-06.50 
  3 Allen, Mark               21 08 Colonial Tra        6.76m      6.70m   0.9  21-11.75 
 
Event 162  Men 80-84 Shot Put 3k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Welsh, Bill               80 Central Jers                      4.12m   13-06.25 
 
Event 163  Women 60-64 Shot Put 3k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Salerno, Beverly          62 07 Fleet Feet/E        5.97m      5.33m   17-06.00 
 
Event 163  Women 65-69 Shot Put 3k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Simpson, Jane             69 38 Golden West                    4.68m   15-04.25 
 
Event 165  Women 14-29 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Bowens, Kirsten           19 07 unattached                    10.64m  -0.9  34-11.00 
  2 Wisse, Shaye              14 06 Unattached                     9.58m  -0.3  31-05.25 
 
Event 165  Women 35-39 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Greenfield-Webster, Ruth  39 06 Unattached                    10.83m   0.1  35-06.50 
 
Event 165  Women 65-69 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Simpson, Jane             69 38 Golden West                    4.76m  -0.5  15-07.50 
 
Event 168  Men 70-74 Shot Put 4k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Boykin, John              71 59 Unattached                    11.16m   36-07.50 
 
Event 169  Women 14-29 Pole Vault 3.75m+
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Duffy, Stephanie          21 Hudson Valley Fl                  3.90m   12-09.50 
 -- Jenkins, Mandy            25 03 unattached          4.00m         NH            
 -- Leroy, Sydnie             19 Hudson Valley Fl                     NH            
 
Event 170  Men 16-29 Pole Vault 3.75m+
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Shinn, Aaron              17 07 Heights Unli        4.26m      4.20m   13-09.25 
  1 Wisener, John             19 07 Heights Unli        4.41m      4.20m   13-09.25 
  3 Brown, Andrew             22 04 Tompkins Co         4.40m      4.05m   13-03.50 
  4 Meadow, Ethan             16 Exhibitor                         3.90m   12-09.50 
 -- Kaplan, Brent             19 07 unattached                        NH            
 
Event 171  Men 60-64 Discus Throw 1k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Biesiada, Ron             60 07 Shore Athlet                  31.88m     104-07 
  2 VanPeet, Russell          60 59 Unattached                    29.35m      96-03 
 
Event 171  Men 65-69 Discus Throw 1k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Busch, Roger              69 05 unattached         43.00m     44.30m     145-04 
  2 Falzarano, Peter          68 07 Shore Athlet                  37.06m     121-07 
 
Event 171  Men 80-84 Discus Throw 1k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Welsh, Bill               80 Central Jers                      9.70m      31-10 
 
Event 172  Women 14-29 Discus Throw 1k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Galarza, Sylvia           24 07 unattached                    48.41m     158-10 
 
Event 172  Women 55-59 Discus Throw 1k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wagner, Janet             55 07 Shore Athlet       24.38m     20.49m      67-03 
 
Event 172  Women 60-64 Discus Throw 1k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Salerno, Beverly          62 07 Fleet Feet/E       12.06m     11.82m      38-09 
 
Event 172  Women 65-69 Discus Throw 1k
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Simpson, Jane             69 38 Golden West                    8.40m      27-07 
 
Event 175  Men 16-29 Triple Jump 12m+
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Allen, Mark               21 08 Colonial Tra                  13.28m  -2.2  43-07.00 
  2 Dailey, Byron             19 08 Colonial Tra                  11.51m  -1.4  37-09.25 
 
Event 175  Men 30-34 Triple Jump 12m+
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Wreh, Tuan                30 07 Shore Athlet                  15.69m  -2.3  51-05.75 
  2 Kortequee, Tamba          32 06 Newburgh Eli                  13.56m  -1.4  44-06.00 
 
Event 177  Men 55-59 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Clark, Frederick          57 06 Unattached          9.70m      9.76m  -0.7  32-00.25 
  2 Clark, James              56 06 Unattached          9.73m      9.74m  -0.6  31-11.50 
 
Event 177  Men 70-74 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Casazza, George           72 07 unattached                     6.38m  -3.0  20-11.25 
  2 Rosenthal, David          70 07 unattached                     5.50m  -0.6  18-00.50 
 
Event 178  Men 16-29 400 Meter Hurdles 36"
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Anderson, Keith           25 10 U.S. Elite I        51.40      52.37   2 
  2 Horn, greg                24 59 Unattached                     53.32   1 
  3 Willis, Chris             19 59 Unattached                     58.41   2 
  4 Tarpley, Chris            25 59 Unattached                     58.91   2 
  5 Taylor, Shomari           25 06 Central Park        54.53    1:00.81   1 
  6 Burroughs, Devon          23 07 Shore Athlet        51.47    1:02.36   2 
  7 Hawi, Edmond              20 08 Colonial Tra        59.58    1:03.56   1 
 
Event 179  Men 30-94 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Mcmahon, Timothy          51 07 Shore Athlet        15.61      15.87  -0.3 
 
Event 181  Women 30-34 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Di Luca, Tara             32 06 Unattached                     15.10  -0.3 
 
Event 302  Women 18-20 2000 Meter Steeplechase 2k
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ferrira, Ana              18 Benfica                         9:15.87  
 
Event 303  Men 18-55 2000 Meter Steeplechase 2k
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harvey, John              52 07 Fleet Feet/E                 9:36.01