Licensed to USATF New Jersey Championship Meet
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/29/2009 02:49 PM
           USATF  NJ Open & Masters Outdoor - 6/20/2009 to 6/21/2009           
                            2009 Championships Meet                            
                     Stockton State College of New Jersey                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 16-29 Discus Throw 2k Discus
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
Finals
  1 Abyad, George             20 07_shore Athlet       52.44m     47.00m     154-02 
  2 Braxton, Aaron            28 07_shore Athlet       51.50m     46.74m     153-04 
  3 Carnes, Matthew           19 Una-Nj                31.16m     34.73m     113-11 
 
Event 1  Men 35-39 Discus Throw 2k Discus
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Insingo, Vincenzo         39 07_shore Athlet       51.40m     47.14m     154-08 
 
Event 1  Men 40-44 Discus Throw 2k Discus
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Toland, Patrick           43 10_potomac Vall                  32.12m     105-04 
 
Event 1  Men 45-49 Discus Throw 2k Discus
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tait, Kevin               47 Una-Nj                34.00m     28.11m      92-03 
  2 Devine, David             49 Una-Nj                           23.97m      78-08 
 
Event 2  Women 45-49 10000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mykytok, Grace            46 07_jersey Shore              1:01:15.57  
 
Event 3  Men 35-39 10000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mykytok, Michael          38 Una-Nj                         36:36.71  
  2 Freedman, Scott           39 45_atlanta Trac                37:31.98  
 
Event 4  Women 40-44 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Paul, Maria               44 07_shore Athlet                34:08.98  
 
Event 4  Women 50-54 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Middaugh, Susan           54 07_freehold Are                35:57.30  
 
Event 4  Women 60-64 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Geer, Panseluta           62 07_shore Athlet     31:30.00   31:26.50  
  2 Emanuel, Fran             64 07_freehold Are                36:00.11  
 
Event 5  Men 16-29 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Luettchau, Richard        24 07_shore Athlet     23:15.00   22:41.76  
 
Event 5  Men 35-39 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ringwelski, Brian         37 10_potomac Vall                35:53.02  
 
Event 5  Men 40-44 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Soucheck, John            43 07_shore Athlet     25:26.00   25:27.98  
 
Event 5  Men 55-59 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Quattrocchi, Tom          58 07_shore Athlet     28:00.00   31:00.54  
 
Event 5  Men 60-64 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fredericks, John          61 07_freehold Are     28:26.00   30:22.49  
  2 Salvio, Ronald            60 07_freehold Are     30:00.00   30:35.66  
  3 Kantz, Marcus             63 07_shore Athlet                32:04.48  
 
Event 5  Men 65-69 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hartman, Thomas           66 07_shore Athlet     35:56.00   35:54.67  
 
Event 5  Men 70-74 5000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Copeland, Terry           71 10_potomac Vall     39:12.00   38:45.49  
 
Event 6  Women 14-29 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ferreira, Ana             17 Una-Nj                         22:32.48  
 
Event 6  Women 45-49 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mykytok, Grace            46 07_jersey Shore     28:00.00   30:35.57  
 
Event 6  Women 50-54 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McGill, Lori              50 07_morris Count     31:00.00   30:45.76  
 
Event 7  Men 35-39 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Mykytok, Michael          38 Una-Nj              15:30.00   17:02.80  
  2 Freedman, Scott           39 45_atlanta Trac                18:07.27  
 
Event 7  Men 40-44 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kharitonov, Tony          40 07_sneaker Fact     17:40.00   19:03.19  
 
Event 7  Men 50-54 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Castiglioni, Charles      50 07_morris Count     19:55.00   20:35.64  
 
Event 7  Men 60-64 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Weaver, Carl              60 07_sneaker Fact     18:56.00   19:22.08  
 
Event 8  Men 16-29 3000 Meter Steeplechase 36"
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gaspar, Daniel            16 Una-Nj                         11:49.05  
  2 Martins, Michael          16 Una-Nj                         11:58.73  
 
Event 8  Men 45-49 3000 Meter Steeplechase 36"
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Randall           47 07_essex Runnin     12:20.00   12:28.43  
 
Event 9  Women 14-29 2000 Meter Steeplechase 30"
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ruggiano, Rachel          21 07_monmouth Tra     12:11.60    8:58.33  
 
Event 11  Women 65-69 2000 Meter Steeplechase 30"
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Simpson, Jane             68 Una - Non-NJ                   13:59.84  
 
Event 12  Men 16-29 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Lindsey, Justin           29 07_shore Athlet        13.80      14.39  -1.4 
  2 Rendall, Steve            22 07_shore Athlet        14.50      14.61  -1.4 
  3 Lathan, Harold            17 Una-Nj                 14.20      14.70  -1.4 
  5 Senesca, Gerkenz          19 07_shore Athlet        14.76      15.50  -1.4 
  6 Sutherland, Craig         28 06_nike Central        15.21      15.87  -1.4 
  7 Anderson, Keith           24 10_u.S. Elite I        15.10      15.88  -1.4 
  8 Vogt, James               19 Una-Nj                 16.00      17.15  -1.4 
 
Event 12  Men 30-34 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  4 Dorival, Dudley           33 07_shore Athlet        13.71      15.15  -1.4 
 
Event 14  Men 16-29 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Novak, Rob                23 07_shore Athlet      1:48.60    1:51.11  
  2 Gurr, James               25 07_shore Athlet      1:49.00    1:52.54  
  3 Sawadogo, Jordan          20 Una - Non-NJ         1:49.00    1:54.59  
  4 Bascom, Deon              25 07_shore Athlet      1:52.00    1:54.68  
  5 Heibell, Chris            22 Una-Nj               1:52.00    1:55.04  
  6 Wolf, Adam                26 Una-Nj               1:55.40    1:55.19  
  7 Ostenson, Jason           18 Una-Nj               1:54.13    1:57.26  
 -- Ellerbe, Dorian           21 07_shore Athlet      1:53.20        DNF  
 
Event 14  Men 35-39 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Dave               39 08_greater Phil      2:05.00    2:07.59  
 
Event 14  Men 40-44 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kharitonov, Tony          40 07_sneaker Fact      2:20.00    2:24.54  
 
Event 14  Men 45-49 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Davis, Keith              45 07_shore Athlet      2:13.00    2:12.26  
  2 Kelly, Dany               49 07_shore Athlet      2:12.50    2:14.72  
 
Event 14  Men 50-54 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 LeBourne, Anselm          50 06_nike Central      2:57.00    2:09.09  
  2 Shields, Charles          50 08_greater Phil      2:14.00    2:12.84  
  3 Castiglioni, Charles      50 07_morris Count      2:32.00    2:25.66  
  4 Pugiliese, Anthony        50 08_greater Phil      2:28.00    2:29.55  
  5 Flournoy, Thomas          50 Una-Nj               2:30.00    2:34.95  
  6 Comiskey, John            52 Una - Non-NJ         2:39.10    2:43.16  
 
Event 14  Men 55-59 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fish, Wayne               59 Una - Non-NJ                    2:48.94  
 
Event 14  Men 60-64 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nolan, Harold             62 07_shore Athlet      2:20.00    2:36.04  
  2 Resch, Thomas             60 07_shore Athlet      2:55.00    2:49.99  
  3 Indek, William            62 07_shore Athlet      3:10.00    3:20.57  
 
Event 14  Men 65-69 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kuhi, John                65 07_shore Athlet      2:58.00    3:06.87  
 
Event 15  Women 14-29 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hobson, Meaghan           22 Una - Non-NJ         2:10.00    2:13.94  
 
Event 15  Women 35-39 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sarn, Susan               39 Una-Nj                          2:32.50  
 
Event 15  Women 45-49 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jasper, Lorraine          47 06_athena            2:29.00    2:29.07  
 
Event 15  Women 50-54 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Laverty, Maureen          50 Una-Nj               3:05.00    3:11.79  
  2 McGill, Lori              50 07_morris Count      4:45.00    4:25.27  
 
Event 16  Women 65-69 80 Meter Hurdles 30"
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Simpson, Jane             68 Una - Non-NJ                      39.64   NWI 
 
Event 18  Women 14-29 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mable, Lauren             25 Una - Non-NJ           11.90      12.59  -1.8 
 
Event 19  Men 16-29 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Thompson, Kevin           22 07_shore Athlet        10.42      10.93q -0.4  1 
  2 Johnson, Daniel           26 Una-Nj                 10.43      11.05q -2.5  2 
  3 Grossman, Adam            25 10_u.S. Elite I        10.50      11.07q -2.5  2 
  4 Gauntlett, Akheem         18 07_shore Athlet        10.55      11.08q -2.5  2 
  5 Lucien, Ellison           19 07_shore Athlet        10.99      11.39q -0.4  1 
  6 Irvin, Nathan             28 Una - Non-NJ           10.94      11.40q -2.5  2 
  7 Alleyne, Andre            24 Una - Non-NJ           10.78      11.57q -0.4  1 
  8 Hadvance, Robert          19 07_shore Athlet                   11.72q -2.5  2 
  9 Packard, Dave             25 07_shore Athlet        11.10      11.89  -0.4  1 
 10 DaCosta, Patrick          18 Una-Nj                 11.30      11.90  -0.4  1 
 11 Iwanczuk, Steven          20 Una-Nj                 11.28      12.03  -2.5  2 
 
Event 19  Men 16-29 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind
==============================================================================
Finals
  1 Thompson, Kevin           22 07_shore Athlet        10.93      10.84  -1.5 
  2 Johnson, Daniel           26 Una-Nj                 11.05      10.94  -1.5 
  3 Grossman, Adam            25 10_u.S. Elite I        11.07      10.98  -1.5 
  4 Irvin, Nathan             28 Una - Non-NJ           11.40      11.33  -1.5 
  5 Lucien, Ellison           19 07_shore Athlet        11.39      11.41  -1.5 
  6 Alleyne, Andre            24 Una - Non-NJ           11.57      11.43  -1.5 
Preliminaries
  4 Gauntlett, Akheem         18 07_shore Athlet        11.08                  
  8 Hadvance, Robert          19 07_shore Athlet        11.72                  
  9 Packard, Dave             25 07_shore Athlet        11.89                  
 10 DaCosta, Patrick          18 Una-Nj                 11.90                  
 11 Iwanczuk, Steven          20 Una-Nj                 12.03                  
 
Event 19  Men 35-39 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
  1 Hayes, Aaron              37 10_potomac Vall        10.05      12.19q -0.4 
 
Event 19  Men 35-39 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Hayes, Aaron              37 10_potomac Vall        12.19                     
 
Event 20  Women 16-29 400 Meter Hurdles 30"
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Winter, Crystal           24 Una - Non-NJ         1:08.00    1:12.53  
 
Event 22  Men 55-59 400 Meter Hurdles 33"
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Friedman, David           58 07_shore Athlet                 2:05.21  
 
Event 23  Women 40-44 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Roberts, Charmaine        42 06_athena                         59.83  
 
Event 23  Women 50-54 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McGill, Lori              50 07_morris Count      2:00.00    1:51.03  
 
Event 23  Women 65-69 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Simpson, Jane             68 Una - Non-NJ                    2:07.76  
 
Event 24  Men 16-29 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ross, Tyrone              29 Una-Nj                 46.83      48.14  
  2 Bascom, Deon              25 07_shore Athlet                   49.33  
  3 Novak, Rob                23 07_shore Athlet                   50.36  
  4 Harrison, Clarence        20 Una - Non-NJ           49.00      51.18  
  5 Francois, Eldin           21 Una - Non-NJ           48.50      51.37  
  6 Drew, Joe                 24 Una-Nj                 50.65      51.95  
  7 Salmon, David             22 06_nike Central        50.00      52.85  
 
Event 24  Men 45-49 400 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Jones, Gladstone          45 Una - Non-NJ           51.90      53.52   2 
 
Event 24  Men 50-54 400 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 LeBourne, Anselm          50 06_nike Central                   55.49   2 
  2 Brzycki, Matt             52 Una-Nj               1:06.00    1:04.99   2 
  3 Castiglioni, Charles      50 07_morris Count      1:06.00    1:07.15   2 
  4 Flournoy, Thomas          50 Una-Nj               1:06.00    1:08.59   2 
 
Event 24  Men 55-59 400 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Zwick, Larry              57 07_garden State      1:03.00    1:05.50   4 
  2 Fish, Wayne               59 Una - Non-NJ                    1:09.67   4 
  3 Pleasant, Charles         59 Una-Nj               1:09.00    1:09.70   4 
  4 Friedman, David           58 07_shore Athlet                 1:29.25   4 
 
Event 24  Men 60-64 400 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Flowers, Sakhshat         60 07_garden State      1:00.07    1:07.29   3 
  2 Weaver, Carl              60 07_sneaker Fact                 1:10.48   3 
  3 Indek, William            62 07_shore Athlet      1:22.00    1:23.57   3 
 
Event 24  Men 70-74 400 Meter Run
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Macdonald, John           72 07_shore Athlet      1:14.00    1:13.88   4 
 
Event 25  Women 14-29 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Koons, Frances            23 08_villanova Un      4:17.70    4:16.86  
  2 Hobson, Meaghan           22 Una - Non-NJ                    5:27.46  
 -- Reid, Sheila              23 Una - Non-NJ                        DNF  
 
Event 26  Men 16-29 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Perkins, Desmond          23 Una - Non-NJ         3:53.70    3:58.59  
  2 Wolf, Adam                26 Una-Nj               4:06.00    4:19.63  
  3 Corrado, Bryan            29 07_clifton Road      5:10.00    5:00.43  
 
Event 26  Men 40-44 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cerniglia, Joseph         40 Una - Non-NJ         4:31.00    4:42.62  
  2 Kharitonov, Tony          40 07_sneaker Fact      4:50.00    5:14.15  
 
Event 26  Men 45-49 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zink, William             48 07_north Jersey      4:27.80    4:33.70  
  2 Harbison, Sean            49 08_greater Phil      4:50.00    4:59.39  
 
Event 26  Men 50-54 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shields, Charles          50 08_greater Phil      4:34.00    4:41.19  
 -- Flournoy, Thomas          50 Una-Nj               5:35.00        DNF  
 
Event 26  Men 55-59 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Allen, Thomas             56 07_clifton Road      5:58.00    6:13.72  
 
Event 27  Women 14-29 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Mable, Lauren             25 Una - Non-NJ           25.13      25.42   NWI 
 
Event 27  Women 40-44 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Roberts, Charmaine        42 06_athena                         28.55   NWI 
 
Event 27  Women 65-69 200 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Simpson, Jane             68 Una - Non-NJ                      52.93   NWI 
 
Event 28  Men 16-29 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Thompson, Kevin           22 07_shore Athlet        20.91      21.69  -2.4  1 
  1 Alleyne, Andre            24 Una - Non-NJ           21.78      22.68  -0.8  2 
  2 Irvin, Nathan             28 Una - Non-NJ           22.11      22.25  -0.8  2 
  3 Hoiman, Norman            16 Una - Non-NJ           22.00      22.37  -0.8  2 
  4 Lucien, Ellison           19 07_shore Athlet        22.79      22.87  -0.8  2 
  5 Drew, Joe                 24 Una-Nj                 22.00      22.98  -0.8  2 
  6 Francois, Eldin           21 Una - Non-NJ           22.64      23.16  -0.8  2 
  7 Salmon, David             22 06_nike Central        22.97      23.70  -0.8  2 
  8 Senesca, Gerkenz          19 07_shore Athlet        22.34      23.96  -2.4  1 
  9 Olson-Swanson, Anders     19 Una-Nj                            24.32  -1.5  3 
 10 Miles, Damian             19 07_shore Athlet        21.50      24.77  -2.4  1 
 
Event 28  Men 35-39 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Pittman, Lyndell          37 Una-Nj                 23.50      23.73  -1.5  3 
 
Event 28  Men 40-44 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Clinton, A                43 Una - Non-NJ                      25.06  -1.5  3 
 
Event 28  Men 55-59 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  2 Zwick, Larry              57 07_garden State        28.00      29.57  -2.1  4 
  3 Pleasant, Charles         59 Una-Nj                 29.90      30.31  -2.1  4 
  4 Fish, Wayne               59 Una - Non-NJ                      32.13  -2.1  4 
  5 Friedman, David           58 07_shore Athlet                   37.24  -2.1  4 
 
Event 28  Men 60-64 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Flowers, Sakhshat         60 07_garden State        27.70      28.97  -2.1  4 
 
Event 28  Men 70-74 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1 Macdonald, John           72 07_shore Athlet        33.00      32.41  -2.1  4 
 
Event 35  Men 50-54 Shot Put 6k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Biagioni, Remo            50 07_nj Striders         9.92m     10.89m   35-08.75 
 
Event 36  Men 60-64 Hammer Throw 5k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Dorosewicz, Stephen       61 Una - Non-NJ                     24.01m      78-09 
 
Event 38  Women 65-69 Javelin Throw 400G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simpson, Jane             68 Una - Non-NJ           9.00m      9.67m      31-09 
 
Event 40  Women 50-54 Hammer Throw 3k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wagner, Janet             54 Una-Nj                30.00m     29.15m      95-08 
 
Event 40  Women 60-64 Hammer Throw 3k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Salerno, Beverly          61 07_essex Runnin       13.94m     19.04m      62-06 
 
Event 42  Women 60-64 Javelin Throw 400G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Salerno, Beverly          61 07_essex Runnin        8.60m     10.57m      34-08 
 
Event 43  Men 60-64 Shot Put 5k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Chandler, Dennis          61 Una - Non-NJ                     10.16m   33-04.00 
  2 Dorosewicz, Stephen       61 Una - Non-NJ                      7.45m   24-05.50 
 
Event 43  Men 65-69 Shot Put 5k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Falzarano, Peter          67 Una-Nj                           10.45m   34-03.50 
 
Event 44  Women 65-69 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Simpson, Jane             68 Una - Non-NJ                      2.15m   NWI   7-00.75 
 
Event 45  Men 35-39 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Taylor, Merle             38 Una-Nj                 4.55m      4.94m   NWI  16-02.50 
 
Event 45  Men 55-59 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Reinhardt, Gene           56 Una-Nj                 4.68m      4.26m   NWI  13-11.75 
  2 Williams, Joe             59 Una-Nj                            3.66m   NWI  12-00.25 
  3 Friedman, David           58 07_shore Athlet                   3.36m   NWI  11-00.25 
 
Event 45  Men 60-64 Long Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Dorosewicz, Stephen       61 Una - Non-NJ                      1.30m   NWI   4-03.25 
 
Event 46  Men 16-29 Hammer Throw 16lb
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wagner, Paul              21 07_shore Athlet       58.00m     55.24m     181-03 
  2 Carnes, Matthew           19 Una-Nj                35.00m     37.48m     122-11 
 
Event 46  Men 40-44 Hammer Throw 16lb
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Toland, Patrick           43 10_potomac Vall                  27.12m      89-00 
 
Event 46  Men 45-49 Hammer Throw 16lb
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Bersch, Michael           49 07_shore Athlet       45.00m     40.43m     132-08 
 
Event 47  Men 50-54 Javelin Throw 700G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Biagioni, Remo            50 07_nj Striders        43.29m     41.04m     134-08 
 
Event 47  Men 55-59 Javelin Throw 700G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Nielsen, Thomas           56 Una-Nj                           43.41m     142-05 
 
Event 48  Women 14-29 Shot Put 4K
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wagner, Joan              16 Una-Nj                 9.25m      9.15m   30-00.25 
  2 Martin, Sarah             15 Una-Nj                            8.55m   28-00.75 
 
Event 49  Women 65-69 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simpson, Jane             68 Una - Non-NJ           0.95m      0.95m    3-01.25 
 
Event 50  Men 55-59 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Reinhardt, Gene           56 Una-Nj                 1.40m      1.45m    4-09.00 
  2 Friedman, David           58 07_shore Athlet                   1.20m    3-11.25 
 
Event 50  Men 65-69 High Jump
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Foster, Ronald            68 07_essex Runnin        1.24m      1.25m    4-01.25 
 
Event 52  Women 14-29 Pole Vault
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Gengel, Natalie           21 Una-Nj                 4.05m      3.70m   12-01.50 
 
Event 53  Men 55-59 Pole Vault
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Reese, Robert             59 07_shore Athlet        2.20m      2.30m    7-06.50 
 
Event 54  Men 16-29 Shot Put 16lb
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kalnas, Jon               29 07_shore Athlet       19.90m     19.30m   63-04.00 
  2 Lundy, Larry              22 07_monmouth Uni       18.56m     17.94m   58-10.25 
  3 Wagner, Paul              21 07_shore Athlet       15.50m     14.30m   46-11.00 
  4 Carnes, Matthew           19 Una-Nj                13.35m     12.65m   41-06.00 
 
Event 54  Men 40-44 Shot Put 16lb
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Toland, Patrick           43 10_potomac Vall                  11.27m   36-11.75 
 
Event 54  Men 45-49 Shot Put 16lb
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Devine, David             49 Una-Nj                            9.15m   30-00.25 
 
Event 55  Men 50-54 Discus Throw 1.5k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Biagioni, Remo            50 07_nj Striders        38.00m     34.69m     113-10 
  2 Pinque, Herman            53 Una-Nj                43.14m     27.50m      90-03 
 
Event 56  Men 60-64 Javelin Throw 600G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Weaver, Glenn             61 07_shore Athlet                  31.61m     103-08 
  2 Chandler, Dennis          61 Una - Non-NJ                     27.88m      91-06 
  3 Dorosewicz, Stephen       61 Una - Non-NJ                     20.02m      65-08 
 
Event 57  Women 14-29 Javelin Throw 600G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Winter, Crystal           24 Una - Non-NJ                     26.66m      87-06 
 
Event 59  Men 16-29 Long Jump 6M+
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Akinnawo, Godson          22 10_u.S. Elite I        6.50m      6.40m   NWI  21-00.00 
 
Event 60  Men 70-74 Hammer Throw 4k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Joyce, Edmund             72 Una - Non-NJ          30.00m     28.29m      92-10 
 
Event 61  Women 14-29 Hammer Throw 4k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Price, Alicia             21 Una-Nj                           50.98m     167-03 
  2 Wagner, Joan              16 Una-Nj                18.00m     23.10m      75-09 
 
Event 63  Women 50-54 Shot Put 3k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wagner, Janet             54 Una-Nj                 8.00m      7.85m   25-09.25 
 
Event 63  Women 60-64 Shot Put 3k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Salerno, Beverly          61 07_essex Runnin        5.55m      5.97m   19-07.00 
 
Event 63  Women 65-69 Shot Put 3k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Simpson, Jane             68 Una - Non-NJ                      5.22m   17-01.50 
 
Event 64  Men 16-29 Javelin Throw 800G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Burkhardt, Brandon        22 07_shore Athlet       67.20m     64.49m     211-07 
  2 Mazar, Kyle               22 07_shore Athlet       64.80m     62.96m     206-07 
  3 Mongone, Paul             29 07_shore Athlet       66.20m     60.69m     199-01 
  4 Sakellis, Niko            17 Una-Nj                           53.28m     174-10 
  5 Carnes, Matthew           19 Una-Nj                47.37m     49.34m     161-10 
  6 Giannone, Christopher     19 Una-Nj                51.29m     49.06m     160-11 
  7 Stephenson, Jack          18 Una - Non-NJ          36.00m     47.70m     156-06 
 
Event 64  Men 45-49 Javelin Throw 800G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mooney, Lee               47 Una-Nj                           33.29m     109-03 
 
Event 65  Women 65-69 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Simpson, Jane             68 Una - Non-NJ                      4.82m   NWI  15-09.75 
 
Event 67  Men 16-29 High Jump 1.68M+
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Akinnawo, Godson          22 10_u.S. Elite I        1.93m      1.73m    5-08.00 
 
Event 68  Men 70-74 Shot Put 4k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Joyce, Edmund             72 Una - Non-NJ          10.00m      9.88m   32-05.00 
 
Event 71  Men 60-64 Discus Throw 1k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Weaver, Glenn             61 07_shore Athlet                  33.91m     111-03 
  2 Dorosewicz, Stephen       61 Una - Non-NJ                     27.09m      88-10 
 
Event 71  Men 65-69 Discus Throw 1k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Pratt, Larry              67 08_long & Stron                  48.37m     158-08 
 
Event 71  Men 70-74 Discus Throw 1k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Van Put, Russell          71 07_garden State                  29.59m      97-01 
 
Event 72  Women 14-29 Discus Throw 1k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wagner, Joan              16 Una-Nj                34.00m     26.51m      87-00 
  2 Martin, Sarah             15 Una-Nj                           22.45m      73-08 
 
Event 72  Women 50-54 Discus Throw 1k
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wagner, Janet             54 Una-Nj                22.00m     21.26m      69-09 
 
Event 75  Men 16-29 Triple Jump 12m+
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Vogt, James               19 Una-Nj                12.50m     12.41m   NWI  40-08.75 
  2 Impagliazzo, Mark         18 Una-Nj                           11.46m   NWI  37-07.25 
 
Event 75  Men 45-49 Triple Jump 12m+
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Foster, Greg              47 07_shore Athlet                  12.03m   NWI  39-05.75 
 
Event 75  Men 55-59 Triple Jump 12m+
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Reinhardt, Gene           56 Una-Nj                 9.26m      9.66m   NWI  31-08.50 
 
Event 77  Men 55-59 Triple Jump
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind          
========================================================================================
  1 Friedman, David           58 07_shore Athlet                   6.93m   NWI  22-09.00 
 
Event 78  Men 16-29 400 Meter Hurdles 36"
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Anderson, Keith           24 10_u.S. Elite I        51.70      53.44  
  2 Laws, Alan                19 07_shore Athlet        53.22      53.66  
  3 Taylor, Shomari           24 06_nike Central        53.30      53.95  
  4 Cajuste, Stevenson        19 07_monmouth Tra        53.18      55.05  
  5 Olson-Swanson, Anders     19 Una-Nj                            58.32  
  6 Jones-Burden, Paul        20 07_shore Athlet        59.09      58.35  
 
Event 80  Men 35-39 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Taylor, Merle             38 Una-Nj                            12.97  -1.6 
 
Event 80  Men 45-49 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Davis, Keith              45 07_shore Athlet                   12.62  -1.6 
  2 Devine, David             49 Una-Nj                            17.51  -1.6 
 
Event 80  Men 55-59 100 Meter Dash
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Gritz, David              56 Una-Nj                            14.34  -1.6 
  2 Williams, Joe             59 Una-Nj                            15.38  -1.6 
  3 Reinhardt, Gene           56 Una-Nj                            15.64  -1.6 
  4 Friedman, David           58 07_shore Athlet                   17.08  -1.6